Japonia. Z powodu Omikrona zakaz wjazdu dla cudzoziemców do końca lutego

Świat
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Ten kraj do marca nie wpuści obcokrajowców. Powód jest jeden

Rząd Japonii przedłuży do końca lutego obecny zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców nieposiadających pozwolenia na stały pobyt, który wprowadzono w związku z obawami o szerzenie się wariantu koronawirusa Omikron – oświadczył we wtorek premier Fumio Kishida.

Zakaz wprowadzono 30 listopada po wykryciu w Japonii pierwszego przypadku zakażenia wariantem, uznawanym za znacznie bardziej zaraźliwy od wcześniejszych. Pierwotnie zakaz miał obowiązywać przez około miesiąc – przypomina japońska agencja prasowa Kyodo.

 

- Sytuacja związana z zakażeniami Omikronem wyraźnie różni się w kraju i za granicą, więc obecne przepisy (dotyczące wjazdu do Japonii) będą utrzymane do końca lutego – powiedział dziennikarzom Kishida. Zaznaczył, że w niektórych wyjątkowych wypadkach uwzględnione mogą zostać kwestie humanitarne i interes narodowy Japonii.

Wzrost zakażeń w Japonii

W niektórych częściach Japonii odnotowano w ostatnich dniach szybki wzrost liczby wykrywanych zakażeń koronawirusem. W prefekturze Okinawa oraz części prefektur Yamaguchi i Hiroszima przywrócono w niedzielę restrykcje przeciwepidemiczne, określane jako "quasi-stan wyjątkowy".

 

ZOBACZ: Czechy. Ponad połowa przypadków zakażenia koronawirusem to wariant Omikron

 

Lokalne władze sądzą, że najnowsza fala infekcji szerzy się z ognisk wariantu Omikron w bazach amerykańskiego wojska w prefekturach Okinawa i Yamaguchi. Ich zdaniem wirus rozprzestrzenił się już na szeroką skalę, a eksperci przestrzegają przed ogólnokrajową szóstą falą pandemii i przeciążeniem służby zdrowia.

Szczyt piątej fali

W niedzielę na Okinawie zgłoszono 1533 nowe zakażenia, w tym 429 w amerykańskim wojsku. W Yamaguchi odnotowano 152 infekcje, a w graniczącej z tą prefekturą Hiroszimie przybyło 619 przypadków – wynika z danych przytaczanych przez Kyodo.

 

ZOBACZ: Szwecja. Rząd ogłosił zaostrzenie restrykcji epidemicznych. W kraju dominuje Omikron

 

Piąta fala COVID-19, za którą odpowiadał w Japonii wariant Delta, osiągnęła szczyt w sierpniu 2021 roku, gdy codziennie wykrywano nawet ponad 20 tys. infekcji. W Tokio i 18 prefekturach obowiązywał stan wyjątkowy. Piąta fala w Japonii opadła stosunkowo szybko i w listopadzie zgłaszano już w kraju mniej niż 200 infekcji na dobę.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!