Czechy. Ponad połowa przypadków zakażenia koronawirusem to wariant Omikron

Polska
Czechy. Ponad połowa przypadków zakażenia koronawirusem to wariant Omikron
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Wariant Omikron u sąsiada Polski

Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował w poniedziałek, że ponad połowa wykrywanych w laboratoriach przypadków koronawirusa to wariant Omikron. W większych miastach ten odsetek może sięgać nawet 79 proc.

Według danych SZU granicę 50 proc. przekroczono w sobotę 8 stycznia br. Eksperci spodziewają się dużego wzrostu liczby nowych zakażeń, które mogą sięgać nawet 50 tys. przypadków dziennie.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciwko Omikronowi. Szef Pfizera: będzie gotowa w marcu

 

Dane resortu zdrowia o nowych zakażeniach, które dotyczą niedzieli, wykazały kolejny wzrost liczony tydzień do tygodnia. W porównaniu z niedzielą 2 stycznia laboratoria stwierdziły o ponad 700 przypadków więcej.

Mniejsze obciążenie szpitali

Eksperci podkreślają, że przy rosnącym tempie zachorowań, zmniejszają się obciążenia szpitali. W czeskich placówkach jest obecnie 2229 pacjentów. Przed tygodniem było ich 3091. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest aktualnie 420 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

 

W związku z rosnącą falą zakażeń wariantem Omikron Centralny Sztab Kryzysowy przygotowuje rozporządzenie, którego pełną treść rząd przedstawi w środę. Przepisy mają pozwolić na pozostanie na stanowisku, chociaż w ścisłym reżimie sanitarnym, tym osobom, u których testy antygenowe w zakładach pracy należących do tak zwanej infrastruktury krytycznej, będą miały wynik pozytywny.

 

Dopiero potwierdzenie wyniku pozytywnego przez test PCR spowoduje skierowanie chorego pracownika na kwarantannę. Obowiązkowe testy wszystkich pracowników w zakładach pracy, urzędach, firmach, a także osób samozatrudnionych rozpoczną się 17 stycznia br.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie