Nie będzie 14. emerytury. Rzecznik rządu: "z założenia miała być jednorazowa"

Biznes
Polsat News
Nie będzie 14. emerytury w 2022 roku

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który poinformował, że w tym roku seniorzy nie dostaną 14. emerytury. "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - napisał rzecznik rządu.

Minister finansów Tadeusz Kościński był pytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury. - Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować - powiedział polityk.

 

- O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - powiedział Kościński na antenie TVP Info. 

Rzecznik rzadu: "z założenia jednorazowa"

Wypowiedź ministra była szeroko komentowana na Twitterze. W odpowiedzi na komentarze rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał, że "czternastki" - w przeciwieństwie do trzynastek - były świadczeniem jednorazowym.

 

ZOBACZ: Tadeusz Kościński: będą rozwiązania dzięki którym Polski Ład będzie neutralny dla emerytur


"Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja" - napisał na Twitterze Müller.

 

Rzecznik tłumaczy Polski Ład

Rzecznik rządu podał także trzy przykłady świadczeń wypłacanych przed wejściem w życie Polskiego Ładu w grudniu ubiegłego roku i ich wysokość po wejściu w życie nowego systemu i obniżce podatków w Polskim Ładzie. 

ZOBACZ: "Zamiast nowego ładu jest po prostu PiS-owski bajzel". Politycy w Śniadaniu Rymanowskiego

 

W pierwszym przykładzie kwota świadczenia w grudniu do wypłaty była w wysokości 1489,95 zł, a w styczniu - 1609,95 co oznacza wzrost o 120 zł. W drugim przykładzie kwota do wypłaty wzrosła z 2056,77 zł do 2240,77 zł czyli o 184 zł, w trzecim przykładzie kwota do wypłaty wzrosła z 1874,43 zł w grudniu do 2037,43 czyli o 163 zł.

 

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

 

jk/hlk/polsatnews.pl/Interia

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!