Prof. Wojciech Szczeklik: Za dwa trzy tygodnie możemy spodziewać się olbrzymiej liczby zakażeń

Polska
Polsat News
Prof. Wojciech Szczeklik

- Wiemy o Omikronie, że jest to wariant bardziej zakaźny, który łatwiej omija naszą obronę immunologiczną - powiedział prof. Wojciech Szczeklik, anestezjolog z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Jak dodał "co prawda widać, że ten wariant jest mniej śmiertelny niż poprzedni. Natomiast patrząc jak wiele osób się nim zaraża, obciążenie dla systemu ochrony zdrowia może być jeszcze większe".

Według prof Wojciecha Szczeklika możemy spodziewać się w ciągu dwóch trzech-tygodni masowych zachorowań na wariant Omikron.

 

- Wiemy o Omikronie, że jest bardziej zakaźny i łatwiej unika wytworzonej odpowiedzi obronnej naszego organizmu - powiedział prof. Szczeklik. Jak dodał, "co prawda widać, że ten wariant jest mniej śmiertelny niż poprzedni. Natomiast patrząc jak wiele osób się nim zaraża, to obciążenie dla systemu ochrony zdrowia może być jeszcze większe".

 

ZOBACZ: 9,5 mln zakażeń COVID-19 na świecie w ciągu zeszłego tygodnia. WHO: Omikron opanowuje świat

Zdaniem profesora przechorowanie COVID-19 w wariancie Omikron może dać kilkutygodniową odporność. Jak przypuszcza profesor, wirus Omikron odrodzi się we wschodniej części Polski, gdzie jest znacznie mniej zaszczepionych osób.

COVID-19 chorobą sezonową?

- Prędzej czy później każdy z nas zetknie się z SARS-CoV 2, większość osób będzie zaszczepionych, a objawy choroby będą co raz łagodniejsze - powiedział Wojciech Szczeklik. - Jeżeli będziemy mieli szczęście, COVID-19 stanie się chorobą endemiczną i sezonową, ale to wszystko wróżenie z fusów - dodał profesor.

Najciężej chorują niezaszczepieni

Wojciech Szczeklik zauważył, ze ochrona populacji przed wirusem zawsze słabnie z czasem. - Zarówno ta po przechorowaniu choroby, jak i ta po szczepieniu - powiedział profesor.

 

- Im dłuższy jest okres od kontaktu z wirusem, tym zwiększa się ryzyko zachorowania - tłumaczy lekarz. Jak dodał, wcześniej mieliśmy do czynienia z innymi wariantami koronawirusa, natomiast Omikron jest o wiele bardziej zakaźny.

 

ZOBACZ: Prof. Szuster-Ciesielska: Omikron skutecznie przenosi się także wśród osób zaszczepionych

 

- Warto dodać, że szczepionki zachowały swoją wartość ochrony przed ciężkim zachorowaniem, co widać na przykładzie wielu krajów - zauważył prof. Wojciech Szczeklik powiedział, że na oddziały szpitala trafiają osoby zarówno niezaszczepione, jak i zaszczepione. Natomiast osoby zaszczepione są często w podeszłym wieku i z wieloma chorobami towarzyszącymi.

 

WIDEO: Olbrzymie liczby przypadków za 2-3 tygodnie. Prof. Wojciech Szczeklik dla Polsat News

 

 

- Na moim oddziale intensywnej terapii są osoby coraz młodsze i w zdecydowanej większości niezaszczepione. W porównaniu do poprzedniej fali, gdzie dominowała Delta, są to coraz młodsze osoby - powiedział lekarz. - Z rozmów z innymi lekarzami, którzy leczą osoby chore na COVID-19 wynika, ze 90 proc. osób na intensywnej terapii to osoby niezaszczepione - dodał Szczeklik.

Zaczyna brakować łóżek dla innych chorych

Zdaniem profesora Szczeklika, pomiędzy falami mieliśmy ok. dwóch trzech miesięcy "spokoju", kiedy to zajęcie łóżek dla chorych na COVID-19 było niskie. Według lekarza, następną falę zaczniemy już z wysokim procentem zajęcia łóżek szpitalnych.

 

ZOBACZ: Prof. Banach: wkrótce w Polsce fala zakażeń może sięgnąć 100 tys. przypadków dziennie

 

- Trzeba pamiętać, że dokładanie łóżek covidowych to odbieranie łóżek chorym na inne choroby - mówi Wojciech Szczeklik. Jak dodał, "dużo z nas, lekarzy, od półtora roku pracuje ponad swoje siły. Medycy są wyczerpani pandemią. Dojdą też absencje chorobowe". Zdaniem profesora to wszystko może doprowadzić do tego, że kolejne dokładanie łóżek może okazać się problematyczne.

Obowiązek szczepień

- Przed nami trudne decyzje, bo ze wszystkim jesteśmy spóźnieni - uważa profesor. - By jak najlepiej przygotować się do pandemii, powinniśmy zrobić trzy rzeczy: hamować transmisję wirusa, starać się, by jak najmniej osób trafiało do szpitala (za to są odpowiedzialne szczepienia) przygotować się na sytuacje ekstremalną, jaką jest np. brak miejsc i personelu w szpitalach - wymienia Szczeklik.

 

ZOBACZ: Włochy. Obowiązkowe szczepienia dla 50-latków. Rozważano obowiązek dla wszystkich

 

Zdaniem profesora kluczowe jest zaszczepienie jak największej liczby osób. To pozwoli zarówno ograniczyć transmisję wirusa, jak i ciężkie zachorowania.

 

- W innych krajach certyfikaty covidowe pomogły zwiększyć zaszczepienie, u nas to nie zadziałało. Wydaje się, że kiedyś trzeba będzie je wprowadzić - stwierdził lekarz. Jak dodał, "pozwolenie pracy medykom niskoobjawowym, jak we Francji, to sytuacja ekstremalna, ale trzeba o tym myśleć".

 

- Szczepionki mają wpływ na transmisję, ale najważniejsze w certyfikatach covidowych to zachęta do szczepień, dzięki czemu lżej przechodzimy COVID-19 - uważa lekarz.

Oddzielenie chorych na COVID-19 od innych pacjentów?

Wojciech Szczeklik, zupełnie nie zgadza się z pomysłem, by to POZ-y miałby przyjąć na siebie ciężar walki z COVID-19. Według pomysłodawców pozwoliłoby to udrożnić miejsca w szpitalach dla chorych na inne dolegliwości.

 

ZOBACZ: Premier Francji Jean Castex chce przyjęcia ustawy o paszporcie covidowym

 

- Gdy przywożą do szpitala osobę, która np. się dusi i jest chora na COVID-19, to my ją leczymy jak każdą inną osobę. Nie da się inaczej rozwiązać problemu braku miejsc w szpitalach. Nie możemy na jednym oddziale trzymać pacjentów zakaźnych i np. onkologicznych - tłumaczy lekarz. - Dlatego musimy tych pacjentów izolować - dodał Szczeklik.

Lekarz krytykuje Barbarę Nowak

- Publiczne słowa Barbary Nowak o eksperymencie medycznym są zupełnie nie na miejscu. Zapraszam na oddział covidowy - powiedział lekarz. - W ciągu ostatniego roku wykonano miliardy szczepień, które badano i monitorowano. Jeżeli wychodzą jakieś powikłania poszczepienne, to maksymalnie po kilku tygodniach - mówi profesor. 

 

- Szczepionki są absolutnie bezpieczne i skuteczne z w walce z pandemią - zakończył Wojciech Szczeklik.

 

Więcej odcinków programu "Gość Wydarzeń" oglądaj po tym linkiem.

wys/pdb/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!