Kadzidło. Aresztowano kobietę podejrzaną o zmowę z zabójcą swojego męża

Polska
Policja Warmińsko-Mazurska
Szczycieńscy śledczy w miniony poniedziałek zatrzymali kobietę

Zarzut pomocnictwa przy zabójstwie, zacierania śladów oraz składania fałszywych zeznań postawiła prokuratura rejonowa w Szczytnie 54-latce, której mąż został 14 lat temu zamordowany. Od października ub. roku w areszcie przebywa podejrzany o zabójstwo 41-latek.

Sierż. Izabela Cyganiuk z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie poinformowała w poniedziałek, że kobieta została aresztowana przez Sąd Rejonowy w Szczytnie. To druga osoba, która trafiła do aresztu w związku z zabójstwem sprzed 14 lat, do którego doszło w miejscowości Kadzidło.

 

Rzeczniczka policji przypomniała, że w maju 2008 roku dwaj młodzi mężczyźni łowili ryby na jeziorze Świętajno w okolicach Raciboru i natknęli się tam na leżące na dnie akwenu ciało. Ustalenia śledczych wskazywały, że doszło do zabójstwa 42-latka. Nie udało się wówczas ustalić, kto go zamordował. Zagadka została rozwikłana po latach. Zatrzymany w tej sprawie został 41-latek, który przyznał się do winy. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Szczytnie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

ZOBACZ: Poznań. Akt oskarżenia przeciwko matce, która zabiła swoją trzyletnią córkę

 

- Śledczy od samego początku podejrzewali, że w sprawę zabójstwa mieszkańca Kadzidła może być również zamieszana jego żona. Dzięki wsparciu biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy funkcjonariuszom udało się potwierdzić swoje przypuszczenia. 54-latka, która na stałe obecnie zamieszkuje poza granicami kraju, przyjechała na święta do rodziny - poinformowała sierż. Cyganiuk.

 

Szczycieńscy śledczy przy współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wykorzystali ten moment i w miniony poniedziałek zatrzymali ją w powiecie ostrołęckim.

54-latka nie przyznała się do postawionych jej zarzutów

Na podstawie zebranego przez szczycieńskich śledczych materiału dowodowego Prokurator Rejonowy w Szczytnie postawił kobiecie trzy zarzuty. Zarzut pomocnictwa przy zabójstwie, poplecznictwa, a dokładniej zacierania śladów popełnionego przestępstwa oraz zarzut składania fałszywych zeznań. 54-latka złożyła wyjaśnienia, jednak nie przyznała się do postawionych jej zarzutów.

 

Sąd Rejonowy w Szczytnie zadecydował o tymczasowym aresztowaniu kobiety na trzy miesiące. Obecnie trwają czynności mające na celu weryfikację złożonych przez 54-latkę wyjaśnień, a zastosowany środek pozwoli odizolować podejrzaną w sprawie, co przyczyni się do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego - wskazują śledczy.

 

ZOBACZ: Niemcy. Zabiła cztery osoby w domu opieki. Zapadł wyrok

 

Jak przypomniała policja, zgodnie z kodeksem karnym odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienie czynu zabronionego swoim zachowaniem ułatwia innej osobie jej popełnienie.

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!