Prezydent Andrzej Duda podziękował zdelegalizowanej przez rosyjski sąd organizacji "Memoriał"

Polska
PAP/Andrzej Lange
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Polska jest wdzięczna organizacji "Memoriał"; sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wydanego przez rosyjski sąd najwyższy nakazu likwidacji tego stowarzyszenia.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Przychylił się tym samym do wniosku tamtejszej prokuratury generalnej w sprawie likwidacji stowarzyszenia, jego regionalnych oddziałów i "innych strukturalnych organizacji". Według sądu stowarzyszenie Memoriał naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach.

 

"Polska jest wdzięczna organizacji +Memoriał+, która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach" - napisał prezydent po południu na Twitterze.

 

Jak podkreślił, "Memoriał: nie bez przyczyny nazywany jest "sumieniem Rosji", a "sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować".

 

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

 

ZOBACZ: Stowarzyszenie Memoriał do likwidacji. Decyzja rosyjskiego Sądu Najwyższego

 

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!