Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Białorusinom. "Byście mogli wrócić do wolnej ojczyzny"

Polska
PAP/Rafał Guz
Członkowie Wolnego Chóru z Białorusi, prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spotkania w Warszawie

Życzenia powrotu do wolnej, demokratycznej ojczyzny, złożył przedstawicielom białoruskiej społeczności prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego spotkania w Belwederze. Podkreślił, że zależy mu, by przemiany na Białorusi dokonały się w sposób pokojowy.

Prezydent podczas spotkania w Belwederze, w którym uczestniczyła także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, nawiązał do swojego wystąpienia na zorganizowanym w czwartek przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe’ego Bidena wirtualnym Szczycie dla demokracji. Prezydent przysłuchiwał się inauguracyjnemu przemówieniu Bidena razem z Cichanouską.

"Ojczyzny uczynionej waszą ręką"

- Powiedziałem, że dzisiaj, kiedy spotykamy się na szczycie demokracji, sprawa białoruska, sprawa powrotu prawdziwej demokracji na Białoruś, powinna być na ustach przywódców całego świata – relacjonował Duda.

 

Wyraził nadzieję, "że ten głos zostanie usłyszany, a obecność Swiatłany Cichanouskiej dostrzeżona, i że prędzej niż spodziewa się wielu ekspertów demokracja - prawdziwa, uczciwa, rzetelna - wróci na Białoruś z woli białoruskiego narodu".

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Cichanouska. "Na Białorusi nie przestrzega się żadnych demokratycznych zasad"

 

- Przede wszystkim życzę wam, żebyście mogli wrócić do swojej ojczyzny, uczynionej waszą ręką wolną, demokratyczną, niepodległą i suwerenną. I niech to, broń Boże, nie będzie ręka trzymająca jakąkolwiek broń – zastrzegł prezydent.

 

- Życzę wam, by to były dłonie, z których jedna trzyma kartkę wyborczą, a druga długopis, i żeby rzeczywiście za waszą sprawą zwyciężyła demokracja, żebyśmy mogli otworzyć granicę i cieszyć się waszą radością wspólnie – mówił Duda.

 

- Życzę wam, żeby najbliżsi, którzy są uwięzieni, mogli wyjść, być z wami, żyć, mieszkać i pracować – dodał, składając świąteczne i noworoczne życzenia.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!