Koleje Mazowieckie. Pociąg "porywacz" z Radomia do Warszawy. Przymusowa wycieczka dla pasażerów

BiznesWiktor Kazanecki
polsatnews.pl
Pasażerowie będą musieli być czujni, aby nie utknąć w pociągu na ponad pół godziny

Fani nocnego zwiedzania stolicy będą zadowoleni, lecz nieuważni pasażerowie - niekoniecznie. Pociąg Kolei Mazowieckich relacji Radom-Warszawa zapewni "eskapady" w świetle Księżyca po największym polskim mieście. Zamiast najkrótszym szlakiem przez centrum, pojedzie m.in. przez Wolę i Włochy, a podróżni nie będą mogli go opuścić. Przewoźnik tłumaczy polsatnews.pl, skąd wynika niecodzienna trasa.

Rozkład jazdy pociągów w całym kraju zmienia się w niedzielę 12 grudnia. Korekty tras oraz godzin odjazdów dotyczą zarówno składów dalekobieżnych, jak i regionalnych. Zgodnie z obecnym, połączenia Kolei Mazowieckich z Radomia do Warszawy Wschodniej kursują przez centrum stolicy, zatrzymując się m.in. na stacjach Ochota, Śródmieście i Powiśle.

 

ZOBACZ: Wykluczenie komunikacyjne. RPO proponuje autobusy do każdej siedziby gminy. Napisał list

 

W odświeżonej rozpisce odjazdów będzie niemal tak samo - poza jednym wyjątkiem, czyli pociągiem nr 21644. Jego trasa może być niemałym zaskoczeniem dla podróżnych, którzy wcześniej nie sprawdzili dokładnie rozkładu.

Kolejowa "wycieczka" przez Włochy i Wolę

Skład ruszy z Radomia o godz. 22:31. Przejdzie m.in. przez Warkę i Piaseczno, a po przekroczeniu granic Warszawy - tak jak inne połączenia linii R8 - obsłuży stacje Służewiec (0:12) i Rakowiec (0:17).

 

Kto nie wysiądzie na ostatniej z nich, uda się na przymusową "wycieczkę" po mieście. Pociąg minie bez zatrzymania stację Warszawa Aleje Jerozolimskie i zamiast skręcić w stronę Dworca Zachodniego, uda się w stronę dzielnicy Włochy.

 

ZOBACZ: Polska zacieśnia współpracę z Koreą Płd. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny

 

Tam - blisko wiaduktu w alei 4 Czerwca 1989 r. - zmieni kierunek jazdy, aby zabrać pasażerów na stołeczną Wolę. Zza okien zobaczą oni, jak nocą wyglądają m.in. Osiedle Przyjaźń, ulica Górczewska, Lasek na Kole i okolice Cmentarzy Powązkowskich.

 

Takie "zwiedzanie" stolicy potrwa ponad pół godziny. O godz. 0:49 skład zatrzyma się na stacji Warszawa Powązki. Później obsłuży nowo powstałą Warszawę Targówek, a o 1:00 zakończy bieg na Dworcu Wschodnim. 

 

PKP PLK
Pociąg nr 21644 pojedzie objazdem przez kilka dzielnic Warszawy. Nie będzie można wtedy ani wsiąść, ani wysiąść

Koleje Mazowieckie: objazd jest skutkiem modernizacji Dworca Zachodniego

Skąd wynika nietypowa trasa tego pociągu? Jak wyjaśnia polsatnews.pl Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich, wynika ona z nocnej przerwy w kursowaniu po stołecznej linii średnicowej. To z kolei skutek przebudowy stacji Warszawa Zachodnia.

 

- Żaden pociąg o tej porze nie może przejechać przez Dworzec Zachodni - dodała Nowakowska.

 

ZOBACZ: Prezes MPK Wrocław: nowe obostrzenia są niemożliwe do zrealizowania w komunikacji miejskiej

 

Rzeczniczka przewoźnika przekazała, że utrudnienia związane z połączeniem nr 21644 potrwają do 12 stycznia 2022 roku. - Od 13 styczna ten pociąg będzie kursować przez "średnicę" - zapewniła.

Przebudowa Warszawy Zachodniej jeszcze przez dwa lata

Modernizacja Warszawy Zachodniej trwa od ponad roku. Na dworcu, który przed remontem przyjmował ponad 1000 pociągów na dobę (najwięcej w Polsce), powstaje m.in. zadaszenie z panelami fotowoltaicznymi, kładka dla pieszych oraz nowe perony i elementy infrastruktury. 

 

Prace na Dworcu Zachodnim, mające zakończyć się w 2023 roku, to wstęp do przebudowy warszawskiej linii średnicowej - kluczowego odcinka sieci kolejowej w Polsce. 

 

W zeszłym roku pasażerowie Kolei Mazowieckich spotkali się z podobną sytuacją. Wówczas "pociągiem-widmo" było połączenie linii RL z Lotniska Chopina do Modlina.

 

Krążył on po Warszawie przez niemal godzinę: nawracał dwa razy, a także trzykrotnie przejeżdżał nad Wisłą. Wówczas "winne" były również prace remontowe.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!