Litwa. MSW chce zaostrzenia stanu wyjątkowego na granicy z Polską

Świat
Flickr/sbamueller
Litwa chce zaostrzenia stanu wyjątkowego na granicy z Polską

W związku z narastającymi próbami przemytu migrantów przez litewsko-polską granicę MSW Litwy poinformowało w środę, że złożyło wniosek o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską i przedłużenie takiego stanu o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią.

Szefowa resortu spraw wewnętrznych Agne Bilotaite wskazuje, że "nasilają się tendencje wtórnej migracji, gdy usiłuje się przemycić migrantów przez granicę litewsko-polską" dalej na zachód. W tym roku na Litwie wszczęto już ponad 60 dochodzeń ws. przemytu ludzi przez granicę. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest ich dziesięć razy więcej.

 

ZOBACZ: Swiatłana Cichanouska: Polska i Litwa muszą pozostać silne w obliczu działań reżimu Łukaszenki

 

- Konieczne jest zaostrzenie kontroli w celu zapobieżenia wtórnej migracji – powiedziała dziennikarzom Bilotaite.

 

Minister zapewniła, że wjazd do Polski nie zostanie zakłócony, ale zaostrzenie stanu wyjątkowego "pozwoli funkcjonariuszom na kontrolę podejrzanych samochodów".

Wniosek o wydłużenie stanu wyjątkowego

MSW Litwy wnioskuje też o przedłużenie o kolejny miesiąc, do 9 stycznia zaostrzenia stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej z Białorusią.

 

- Sytuacja nie uległa poprawie – wskazuje minister. – Na Białorusi ciągle jest do 15 tys. migrantów, którzy nie zostali zawróceni do krajów pochodzenia. Bilotaite podkreśla, że "nie spada też napięcie na granicy polsko-białoruskiej".

 

Na Litwie zaostrzony stan wyjątkowy bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju obowiązuje od 9 listopada. Wzmocniona została ochrona granicy, a ruch pojazdów - ograniczony. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoliło też na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.

 

ZOBACZ: Litwa. Straż graniczna nazwała absurdem oskarżenia Białorusi o zabijanie migrantów

 

Minionej doby na granicy z Białorusią udaremniono 35 prób wejścia na Litwę. Jedna osoba została wpuszczona ze względów humanitarnych.

 

W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło już ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7,5 tys. zostało zawróconych.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!