Słowackie wojsko jedzie na Łotwę. Zatrzymają się w Orzyszu

Polska
Twitter / Sztab Generalny WP
Słowackie wojska zmierzają do Orzysza, a następnie na Łotwę

Słowackie jednostki artyleryjskie dołączą do Grupy Bojowej Łotwa układu NATO, "zwiększając potencjał obronny" na wschodniej flance sojuszu. Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) pokazał nagrania z przejazdu oddziałów przez Polskę, informując, że na trasie wojsk jest poligon w Orzyszu, gdzie słowaccy żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach.

"Artylerzyści sił zbrojnych Słowacji w ramach rotacji dołączą do grupy bojowej eFP na Łotwie, zwiększając potencjał obrony i siłę odstraszania na wschodniej flance NATO.  W trakcie przemieszczania przez Polskę przeprowadzą wspólnie z Zawiszakami i Grupą Bojową eFP Polska szkolenie ogniowe na poligonie w Orzyszu" – poinformował Sztab Generalny WP na Twitterze. Zawiszacy" to 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego.

 

 

O przejeździe ze Słowacji przez Polskę informował portal Krosno24.pl. Zaznaczył on, że kolumna wojsk ze Słowacji wjechała na teren Polski przed godz. 10. Składa się ona z kilkunastu wozów opancerzonych i innych pojazdów, w tym sanitarnych. Przemieszczanie się kolumny z miejscowości Michalovce do Orzysza potwierdził SG WP. W kolumnie znajdują się armatohaubice Zuzana 2.

 

ZOBACZ: Chińskie wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Cieśninie Tajwańskiej

 

 

"Wzmocniona Wysunięta Obecność (enhanced Forward Presence, eFP) zapewnia sprawną i elastyczną zdolność militarnego reagowania na wszelkie agresywne działania FR w ramach polityki odstraszania i obrony NATO" – dodał SG WP. eFP przyjęte zostało na szczycie w Warszawie w 2016 roku. eFP stosowana jest w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce, podczas gdy druga wersja – dostosowana Wysunięta Obecność (tailored Forward Presence, tFP) ma miejsce w Bułgarii i Rumunii.

pdb/msl/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!