Chińskie wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Cieśninie Tajwańskiej

Świat
Flickr/Michael Wood
"To niezbędny środek w odpowiedzi na obecną sytuację w Cieśninie Tajwańskiej"

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.

"Chińska armia przeprowadziła w piątek sprawdzian gotowości bojowej sił morskich i powietrznych w Cieśninie Tajwańskiej" – podano w oświadczeniu.

 

"To niezbędny środek w odpowiedzi na obecną sytuację w Cieśninie Tajwańskiej – podkreślili Chińczycy - Ochrona suwerenności narodowej i integralności terytorialnej jest świętą misją wojska".

 

ZOBACZ: Chiny budują morskie platformy startowe dla misji kosmicznych

 

Nie podano żadnych innych szczegółów tej akcji, w szczególności dotyczących ilości zmobilizowanych okrętów i samolotów. W piątek tajwańskie media donosiły, że w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) pojawiło się osiem chińskich samolotów wojskowych, w tym dwa samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych, oraz cztery myśliwce Shenyang J-16.

Współpraca chińsko-amerykańska 

Delegacja kongresmenów z USA spotkała się w piątek z przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym z prezydent Caj Ing-wen oraz ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu. W dwudniowej wizycie na Tajwanie bierze udział pięciu amerykańskich parlamentarzystów z Markiem Takano na czele.

 

"Wizyta delegacji kongresmenów pod przewodnictwem Marka Takano świadczy o intensywności i bliskości relacji tajwańsko-amerykańskich – napisano w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych Tajwanu - Tajwan ma nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy z USA i działanie na rzecz społeczności międzynarodowej".

 

ZOBACZ: Twórcy komputerów kwantowych na czarnej liście USA

 

Chiny wyraziły sprzeciw wobec wizyty amerykańskiej delegacji na Tajwanie. Jak przekazały w swoich mediach społecznościowych deputowane Partii Republikańskiej Elissa Slotkin oraz Nancy Mace, chińska ambasada w USA miała wywierać naciski, by odwołano wizytę członków Izby Reprezentantów na Tajwanie.

mad/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!