Prezydent Duda: reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę UE i granicę NATO

Świat
PAP/Radek Pietruszka

Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Prezydent Duda podkreślał, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji. Nawiązywał też do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, dziękując prezydentowi Pendarowskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.

- Jest faktem, że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę UE i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno UE, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska - mówił Duda.

 

- Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru UE, jak i NATO przed nielegalną migracją - dodał. Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę.

Prezydent Macedonii Północnej o wsparciu Polski

- Jako sojusznicy w ramach NATO wymieniliśmy się informacjami i poglądami dotyczącymi ostatnich zajść na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem panu prezydentowi Dudzie naszą pełną solidarność, ale także wsparcie na rzecz pokonania tej sytuacji - stwierdził natomiast prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem w Skopje.

- Zapewniłem, że dla nas - jako dla kraju - działania przywódców białoruskich, którzy aranżują ten kryzys humanitarny są całkowicie nieakceptowalne - dodał polityk.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Władimir Putin rozmawiał z Alaksandrem Łukaszenką


Jak zaznaczył dalej Pendarowski, "będziemy monitorować sytuację w ramach NATO".


- Wzywamy też do natychmiastowego zakończenia wszystkich działań, których celem jest dalsza destabilizacja sytuacji na granicy z naszymi sojusznikami Polską, Litwą i Łotwą - powiedział prezydent.


Polityk podkreślił też, że podczas spotkania z polskim prezydentem wyraził chęć i wolę do dalszej intensyfikacji naszej współpracy, szczególnie, jeśli chodzi o naukę, turystykę, edukację i gospodarkę. Wyraził też chęć zwiększenia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony.

zma/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!