Japonia. NHK: władze pozwolą na prewencyjne użycie "koktajlu przeciwciał" przeciw COVID-19

Świat
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Panel ekspertów resortu zdrowia wyraził w czwartek zgodę na podawanie leku osobom narażonym na infekcję i zakażonym, którzy nie mają objawów

Ministerstwo zdrowia Japonii zezwoli na podawanie "koktajlu przeciwciał” przeciw COVID-19 osobom wystawionym na ryzyko zakażenia koronawirusem, by zapobiegać poważnym objawom choroby – podała w piątek stacja NHK. Do tej pory stosowano go tylko u osób chorych.

Panel ekspertów resortu zdrowia wyraził w czwartek zgodę na podawanie leku osobom narażonym na infekcję i zakażonym, którzy nie mają objawów. Zaznaczył jednak, że pierwszą linią obrony przed chorobami zakaźnymi są szczepionki, a lek ma być używany prewencyjnie tylko u osób, które nie mogą w pełni skorzystać ze szczepienia.

 

Eksperci zaznaczyli również, że użycie musi być ograniczone wyłącznie do osób, którym grozi poważny przebieg choroby – podała NHK. Formalne dopuszczenie do prewencyjnego podawania leku spodziewane jest w piątek. Będzie to pierwszy zatwierdzony w Japonii lek mający zapobiegać objawom COVID-19.

 

ZOBACZ: Czechy. Imprezy masowe tylko z testem PCR, certyfikaty covidowe na stokach

 

Podawany dożylnie koktajl złożony z dwóch rodzajów przeciwciał został już w lipcu dopuszczony do użycia u pacjentów ze średnio nasilonymi objawami COVID-19, jeśli występuje podejrzenie, że objawy te mogą się rozwinąć do poważnych. Lek opracowała amerykańska firma farmaceutyczna Regeneron Pharmaceuticals.

 

Japoński dystrybutor leku, Chugai Pharmaceutical Co., złożył wniosek o rozszerzenie zezwolenia również na prewencyjne podawanie go osobom narażonym na infekcję. Firma powołała się na zagraniczne badania kliniczne, w których wykazano zmniejszenie o 81 proc. ryzyka rozwoju objawowej choroby wśród osób, które były w bliskim kontakcie z zakażonymi krewnymi.

 

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!