Czechy. Imprezy masowe tylko z testem PCR, certyfikaty covidowe na stokach

Świat
Czechy. Imprezy masowe tylko z testem PCR, certyfikaty covidowe na stokach
Alexandr Podvalny / Pexels
Cechy ustalają zasady bezpieczeństwa epidemicznego na stokach

Rząd Czech zdecyduje, że na imprezach masowych powyżej tysiąca uczestników akceptowane będą tylko wyniki testów PCR - przekazał w czwartek minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Zapowiedział także obowiązek kontroli certyfikatów szczepień na wyciągach narciarskich.

Wniosek resortu zdrowia musi zaakceptować gabinet Andreja Babisza. Vojtiech poinformował, że grupa ekspertów z rządowej rady do spraw zagrożeń zdrowotnych skontaktowała się ekspertami koalicji SPOLU, która wraz z inną wyborczą koalicją PirSTAN ma tworzyć nowy gabinet, w tym ze wskazywanym jako przyszły minister zdrowia Vlastimilem Valkiem. Zgodzono się, że jedynym sposobem rozwiązania trudnej sytuacji epidemicznej są szczepienia. Zgodzono się także, że do ustalania kontaktów osób zakażonych nadal będzie wykorzystywane wojsko.

 

ZOBACZ: Kalisz. Pielęgniarki wystawiały fałszywe certyfikaty covidowe. Zostały zatrzymane

 

Szefowa służb sanitarno-higienicznych Pavla Svrczinova powiedziała, że nowe zasady dotyczące wyciągów narciarskich będą obowiązywać od 1 grudnia. Do korzystania z infrastruktury narciarskiej, poza zaświadczeniem o szczepieniach, wystarczy także test lub dokument poświadczający wyzdrowienie z COVID-19.

 

Svrczinova zapowiedziała też, że jeżeli na wyciągach lub w kolejkach narciarze nie będą utrzymywać bezpiecznych odstępów, zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych FFP2.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie