Koronawirus. Będzie kolejny lockdown? Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska: mamy dziś spotkanie

Polska
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polsat News

- Wydaje mi się, że będziemy podchodzić do tej sytuacji lokalnie, punktowo, powiatami - powiedział na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o możliwym lockdownie. - Mamy dziś spotkanie, na którym te decyzje będą zapadały - dodał.

W piątkowy poranek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał na antenie Polsat News liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

 

W Polsce, do tej pory zaszczepionych jest niespełna 20 mln Polaków. Ponieważ obserwujemy coraz większą liczbę ofiar śmiertelnych wiceminister Kraska został zapytany przez dziennikarzy Polsat News o wprowadzenie obostrzeń i wymogi dotyczące szczepień. 

 

ZOBACZ: USA. Zbadano możliwość zmieszania szczepionek przeciwko COVID-19

 

- My na bieżąco monitorujemy tę sytuację. W tych województwach, w których jest zdecydowanie mniej osób zaszczepionych, widzimy nie tylko zwiększoną liczbę nowych przypadków, ale także zdecydowanie większe obłożenie łóżek pacjentami z COVID-19 - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dziś spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego oraz wojewodów z premierem

Kraska zauważył, iż województwo lubelskie ma już w tej chwili zajęte 61 proc. dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. - Oczywiście zwiększamy wolumeny tych łóżek - stwierdził.

 

WIDEO: Waldemar Kraska o nowych przypadkach koronawirusa i możliwym lockdownie na antenie Polsat News

 

 

Jeśli chodzi o obostrzenia, to "wydaje mi się, że będziemy podchodzić do tej sytuacji lokalnie, punktowo powiatami - poinformował. - Mamy dziś spotkanie ze wszystkimi wojewodami i premierem Morawieckim oraz odbędzie się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, na którym te decyzje będą zapadały - poinformował dziennikarzy.

 

ZOBACZ: Wojciech Andrusiewicz: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19

 

Dodał, że "na obecną chwilę nie widzimy takiej potrzeby, aby wprowadzać jakieś restrykcje, ale to zależy tylko i wyłącznie od nas (wszystkich - red.)".

 

Kraska zapytany o to, czy sztab kryzysowy oznacza, iż będą otwarte ponownie szpitale tymczasowe odpowiedział, że "w Polsce wschodniej szpitale tymczasowe są już gotowe i przyjmują pacjentów". - W innych częściach kraju wojewodowie już rozpoczynają uruchamianie i przygotowywanie szpitali tymczasowych - poinformował. - Jesteśmy gotowi na zdecydowanie więcej pacjentów w szpitalach - dodał.

 

Poinformował, że na Mazowszu działają już szpitale tymczasowe w Warszawie, Radomiu i w Siedlcach. - W następnych dniach uruchamiamy szpital tymczasowy w Ostrołęce. W województwach Polski wschodniej - Lubelszczyzna, Podlasie - także szpitale tymczasowe są gotowe i przyjmują już pacjentów. W innych częściach kraju wojewodowie już rozpoczynają przygotowanie szpitali tymczasowych - mówił.

Trzecia dawka w Polsce i szczepionka dla dzieci

Trzecią dawkę przyjęło ponad 350 tys osób. Jest ona przeznaczona dla osób powyżej 50. roku życia i dla pracowników ochrony zdrowia. Europejska Agencja Leków w zeszłym tygodniu zatwierdziła ją dla wszystkich powyżej 18. roku życia.

 

Kraska zapytany, czy Ministerstwo Zdrowia myśli o rozszerzeniu katalogu uprawnionych do tzw. dawki przypominającej odpowiedział, że "w tej chwili to rozważamy i myślę, że  ta decyzja będzie w niedługim czasie podjęta zgodnie z rekomendacją EMA".


Jeśli chodzi o szczepionkę dla dzieci powyżej 5. roku życia, wiceszef resortu zdrowia powiedział, iż "Europejska Agencja Leków twierdzi, że rekomendacja będzie na przełomie października i listopada, jeśli taka się pojawi, to myślę, że ta szczepionka będzie także w naszym kraju"

aml/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!