Szefowa Komisji Europejskiej: jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego

Świat
PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK

- Jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego; poleciłam służbom KE dogłębną i szybką analizę, na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.

- Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i korzystanie przez obywateli polskich z korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, tak jak wszyscy obywatele naszej Unii. Ponadto obywatele UE, a także firmy prowadzące działalność gospodarczą w Polsce potrzebują pewności prawa, że przepisy unijne, w tym orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, są w Polsce w pełni stosowane - wskazała.

 

ZOBACZ: Szefowa KE Ursula von der Leyen: "gwarancją unijnych wartości jest porządek prawny i wyroki TSUE"

 

- Nasze traktaty są bardzo jasne. Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi. Na to zgodziły się wszystkie państwa członkowskie UE jako członkowie Unii Europejskiej. Aby to zapewnić, wykorzystamy wszystkie uprawnienia, jakie mamy na mocy traktatów - dodała.

 

Wskazała, że UE to "wspólnota wartości i praw". - To właśnie spaja naszą Unię i czyni ją silną. Będziemy podtrzymywać podstawowe zasady unijnego porządku prawnego. Na tym polega 450 milionów Europejczyków - napisała.

 

Do sprawy odniósł się również minister spraw zagranicznych Heiko Mass. Wezwał on Polskę do przestrzegania zasad Unii Europejskiej.

 

- Jeśli jakiś kraj decyduje się na bycie częścią UE, musi w pełni realizować uzgodnione zasady - powiedział Maas w piątek gazetom grupy medialnej Funke.

 

- Bycie członkiem Unii Europejskiej oznacza, że wyznajemy wspólne wartości, korzystamy z silnego, wspólnego rynku wewnętrznego i mówimy jednym głosem. Ale oznacza to również, że przestrzegamy wspólnych zasad, które stanowią fundament Unii Europejskiej - ze wszystkimi tego konsekwencjami - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

 

Socjaldemokrata zadeklarował pełne poparcie dla zadania Komisji Europejskiej, jakim jest sprawienie, by prawo europejskie obowiązywało wszędzie w UE.

"Polska ma takie same prawa jak inne państwa"

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

Wynik TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

 

Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było "jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci", a "miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów".

Szydło do Von der Leyen: proszę się nie niepokoić

"Szanowna Pani Przewodnicząca, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału. Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże" - napisała na Twitterze była szefowa polskiego rządu, a obecnie europosłanka PiS.

 

 

Skomentowała w ten sposób oświadczenie Ursuli von der Leyen, która w piątek stwierdziła, że jest "głęboko zaniepokojona" orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu prawa europejskiego.

 

Opinie polityków

- To bardzo poważna sprawa, to atak na Unię Europejską, a w praktyce ryzyko wyjścia Polski ze Wspólnoty - powiedział w piątek francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune, komentując orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

 

ZOBACZ: Josep Borrell komentuje wyrok TK. "Nadrzędność prawa UE jest jednym z filarów wspólnoty"

 

Decyzję Trybunału Konstytucyjnego skomentował europoseł Jan Olbrycht. - Szczerze mówiąc, to jestem zaskoczony wyrokiem TK - powiedział w "Graffiti" europoseł PO. - Chodziło o wykonanie prostego zadania, o to aby premier Morawiecki dostał argumentację, by nie wykonywać wyroku trybunału - dodał.

 

Wkrótce więcej informacji.

aml/bas/mad/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!