USA. Ustawa zakazująca aborcji w Teksasie czasowo zablokowana przez sędziego federalnego

Świat
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Protest proaborcyjny kobiet w USA

Sędzia federalnego sądu okręgowego w Teksasie czasowo zablokował w środę ustawę uchwaloną głosami Republikanów przez stanowy parlament, która praktycznie całkowicie zabrania dokonywania aborcji w tym stanie. Zawieszenie ma obowiązywać do czasu zbadania zgodności ustawy z konstytucją.

Sędzia Robert Pitman w Austin dokonał tego na wniosek administracji prezydenta Joe Bidena, który opowiada się za prawem kobiet do przerywania ciąży.

 

Biały Dom określił decyzję sędziego jako "ważny krok" w kierunku przywrócenia mieszkankom stanu Teksas ich konstytucyjnych praw.

 

ZOBACZ: Aborcja z zaświadczeniem od psychiatry. "Wada płodu może spowodować szkody na zdrowiu kobiety"

 

Sędzia Pitman w liczącym 113 stron uzasadnieniu napisał, że od 1 września, czyli od momentu wejścia w życie ustawy "kobiety zostały bezprawnie pozbawione kontroli nad ich życiem w sposób zagwarantowany przez konstytucję".

Zablokowanie ustawy w celu sprawdzenia jej legalności

Oczekuje się, że republikańskie władze stanu Teksas odwołają się od decyzji Pitmana. Gubernator Teksasu Greg Abbott jest zwolennikiem ustawy. Oświadczył, że "najcenniejszym prawem jest prawo do życia".

 

ZOBACZ: USA. Nowe restrykcyjne prawo aborcyjne w Teksasie

 

W kilku miastach stanu doszło do demonstracji kobiet przeciwko ustawie.

 

Administracja Bidena wystąpiła na drogę prawną po tym jak zdominowany przez konserwatystów Sąd Najwyższy odmówił zablokowania wejścia w życie ustawy. Departament (ministerstwo) sprawiedliwości zgłosiło wniosek o zablokowanie ustawy do czasu zbadania jej legalności.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!