Nigeria. Nie żyje 34 cywilów zabitych przez uzbrojonych napastników

Świat
Flickr/USAID Digital Development/zdjęcie ilustracyjne
Nigeria

34 cywilów zostało zabitych w niedzielę wieczorem przez uzbrojonych napastników w ataku na wioskę w stanie Kaduna na północnym zachodzie Nigerii - poinformowały w poniedziałek lokalne władze. Z kolei w starciach islamistów z żołnierzami zginęły 22 osoby.

Niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali wioskę Madamai w okręgu Kaura (...) 34 osoby zginęły w trakcie ataku. Siedem jest rannych" - napisał w komunikacie Samuel Aruwan, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w stanie Kaduna.

 

Poinformował, że na miejsce przybyli żołnierze, którzy po intensywnej wymianie ognia zmusili agresorów do wycofania się.

 

ZOBACZ: Nigeria. Student uciekł z zajęć anatomii. Miał pracować na zwłokach przyjaciela

 

Od lat gangi kryminalne napadają na wioski, kradną bydło i uprowadzają ludzi dla okupu. W tym roku za cel obrały sobie szkoły i uniwersytety, uprowadzając, według UNICEF-u, ponad 1400 uczniów.

Atak Boko Haram

Także w niedzielę doszło do napadu bojowników z ugrupowania Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), rozłamowej frakcji dżihadystów z Boko Haram, na bazę wojskową nigeryjskich sił zbrojnych w stanie Sokoto w pobliżu granicy z Nigrem. Zginęły łącznie 22 osoby - 14 żołnierzy, 5 policjantów i trzech członków sił obrony cywilnej. Są też straty po stronie napastników.

 

Agencja Reutera na razie nie mogła potwierdzić tych doniesień, gdyż starcia żołnierzy z islamistyczną rebelią toczyły się w miejscu trudno dostępnych z uwagi na ryzyko ataków i porwań, gdzie władze wyłączyły sieci telekomunikacyjne, aby pomóc w trwającej wojskowej rozprawie z bandytami.

wys/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!