Niemcy. Czekali na mandat w Bundestagu 68 lat. Ostatnio kandydata wystawili w 1961 roku

Świat
EPA/CARSTEN KOALL
Na zdjęciu: wieczór wyborczy CDU z udziałem urzędującej kanclerz Angeli Merkel.

Niemiecka telewizja ARD prognozuje, że po raz pierwszy od 68 lat do niemieckiego Bundestagu dostanie się reprezentant mniejszości duńskiej i fryzyjskiej ze Związku Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW). Deputowany tej partii ostatni raz zasiadał w Bundestagu w latach 1949-1953.

Ugrupowania reprezentujące mniejszości narodowe nie muszą przekraczać obowiązującego inne partie pięcioprocentowego progu wyborczego, by dostać się do Bundestagu. SSW może uzyskać - według oszacowania ARDE - jeden mandat w parlamencie krajowym.

 

Związek Wyborców Południowego Szlezwiku ostatni raz wystawił swojego kandydata w wyborach federalnych w 1961 roku. Po kolejnej porażce wyborczej partia skupiła się na działaniach na poziomie lokalnym i regionalnym.

 

ZOBACZ: Kto zostanie nowym kanclerzem Niemiec? Wielka niewiadoma tuż po wyborach

 

Obecnie trzech reprezentantów SSW zasiada w parlamencie kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Członkowie tej partii są również członkami organów samorządowych niższych szczebli.

 

Według prognoz opierających się na sondażach exit polls i cząstkowych rezultatach wynik wyborów do Bundestagu jest nadal nierozstrzygnięty. Socjaldemokraci z SPD i chadecy z CDU/CSU uzyskali zbliżone poparcie oscylujące wokół 25 proc. głosów.

hlk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!