Spis Powszechny. W sobotę nocne spisywanie dla zapracowanych. Spis potrwa do 30 września

Polska
Adam Burakowski/REPORTER

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do przyszłego czwartku. Dlatego GUS organizuje w sobotę specjalny dzień spisowy - nocne spisywanie dla zapracowanych. Wybrane punkty spisowe w całej Polsce będą czynne do godz. 24. W Warszawie będzie można się spisać w ośmiu urzędach dzielnicowych. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Główny Urząd Statystyczny organizuje w sobotę nocne spisywanie dla zapracowanych. "W sobotę, 25 września, odwiedź jeden z wybranych punktów spisowych lub zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99. Czekamy na Ciebie aż do północy" - poinformował GUS. Na stronie https://spis.gov.pl/ dostępna jest lista punktów spisowych.

 

ZOBACZ: Warto się liczyć! Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym

 

Nocne spisywanie zorganizowano z myślą o osobach, które z powodu braku czasu, nie wzięły jeszcze udziału w spisie powszechnym. GUS postanowił więc wydłużyć pracę szesnastu urzędów w miastach wojewódzkich, ale także mniejszych punktów spisowych na terenie całego kraju, które otwarte będą do godziny 24. Spisać muszą się wszystkie osoby mieszkające w Polsce - w tym także cudzoziemcy.

"Jeżeli ktoś ma obawy"

Do akcji przyłączyła się też Warszawa. W sobotę w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie (Bielany, Wola, Ochota, Mokotów, Ursynów, Targówek, Praga-Południe i Praga-Północ) pracownicy Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich będą obsługiwać osoby, które zgłoszą się w celu dopełnienia ustawowego obowiązku samospisu w godzinach 9-22. W pozostałych dzielnicach punkty spisowe będą czynne tego dnia w godz. 9-13.

 

- Dzisiaj oferujemy noc spisową. Tak trochę w analogii do tego typu inicjatyw, chcemy wychodzić na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Być może taka forma umożliwi wielu osobom łatwiejszy sposób, by uczestniczyć w tym spisie. Jeżeli ktoś ma obawy związane z korzystaniem z narzędzi elektronicznych - czasami są po prostu osoby, które tego nie lubią, chociaż jest to dosyć proste, można to zrobić za pomocą każdego smartfona - to zapraszamy dzisiaj do większości urzędów gminnych w kraju. Tę listę łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej. Do godz. 24 będą rachmistrzowie, będą urzędy czynne i inne punkty, w których można po prostu przyjść i spisać się w taki tradycyjny sposób - tłumaczy szef GUS dr Dominik Rozkrut.

 

WIDEO: Rozmowa z prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem 

 

Trzaskowski: to już ostatnie dni

"To już ostatnie dni, aby wziąć udział w Narodowy Spis Powszechny - pamiętajcie, że macie na to czas już tylko do 30 września. W tym tygodniu w Warszawie możecie się spisać także w sobotę" - zachęca prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września.

 

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

5 tys. zł kary za odmowę 

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

 

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych również dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/ w dedykowanej zakładce.

 

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

grz/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!