Gwiazdy apelują o skończenie z COVID-19. "Wywołana przez człowieka pandemia apatii"

Świat
Mingle Media TV / CC-by-SA / Commons
Anne Hathaway jest wśród gwiazd, które apelują do ONZ

COVID-19 jest teraz wywołaną przez człowieka pandemią apatii – pisze fundacja CARE w liście otwartym, pod którym podpisało się kilkadziesiąt gwiazd muzyki i filmu. Celebryci apelują o przyspieszenie programu szczepień w krajach ubogich i rozwijających się, by skończyć z pandemią koronawirusa raz na zawsze.

"Tylko dwa proc. ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie żyje niemal 4,5 mld ludzi, zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi. Miliony już zmarły, tysiące wciąż umierają, a jednak szczepionki pozostają poza zasięgiem miliardów" – czytamy w liście.

Gwiazdy apelują do ONZ

Gwiazdy domagają się "od globalnych przywódców, zebranych podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wyprodukowania siedmiu miliardów dawek szczepionek przed końcem 2021 roku i dodatkowych 7 miliardów do połowy 2022 roku, by zaszczepić 70 proc. świata przed przyszłym latem".

 

ZOBACZ: Mołdawia otrzyma szczepionki w ramach programu Covax. To pierwszy taki przypadek w Europie

 

Aby osiągnąć ten cel, CARE apeluje, by inwestować w "systemy dostarczania na ostatniej mili", edukację publiczną i pracowników opieki zdrowotnej na pierwszej linii walki z wirusem. "Miliony dawek mogą się zmarnować, ponieważ ubogie kraje nie mają wsparcia, którego potrzebują, by dostarczyć szczepionki osobom szczególnie narażonym" – podaje list.

 

"Możemy oszczędzić miliony żyć i tryliony strat ekonomicznych, jeśli spotkamy ten moment z wolą polityczną i zasobami potrzebnymi, by skończyć COVID-19 wszędzie i dla wszystkich. Ponieważ nikt z nas nie jest bezpieczny, póki wszyscy nie jesteśmy" – przypomina list.

Gwiazdy apelują do rządzących

Pod tekstem podpisały się gwiazdy takie jak Richard Gere, Anne Hathaway, Ciara, Eva Longoria czy Peter Dinklage. Można też podpisać samemu petycję, która skierowana jest do prezydenta Joe Bidena.

 

ZOBACZ: Hiszpania. W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc.

 

Organizacja CARE powstała w 1945 roku, "kiedy świat zaczynał leczyć się z ruiny drugiej wojny światowej (...). Siedem dekad później ta prosta idea wyewoluowała z rozprowadzania nadwyżek żywnościowych racji wojskowych w globalną misję, by wzmocnić kobiety i dziewczynki, a ostatecznie wyeliminować ubóstwo w każdym zakątku globu" – informuje fundacja.

pdb/zdr/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!