Defraudacja 450 mln dolarów. Były szef rosyjskiej giełdy kryptowalut zatrzymany w Polsce

Świat
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Wasiliew kierował rosyjska giełdą kryptowalut WEX

Dmitrij Wasiliew, były szef rosyjskiej giełdy kryptowalut, znajduje się w areszcie. Mężczyzna poszukiwany jest za defraudację 450 mln dolarów. Wcześniej kierował giełdą WEX.

Mężczyzna miał zostać zatrzymany na warszawskim Lotnisku Chopina 11 sierpnia, jednak sprawa wyszła na jaw dopiero teraz - informuje "Gazeta Wyborcza". Wasiliew trafił do aresztu na 40 dni. Sąd nie udziela więcej informacji o sprawie.

 

O ekstradycję mężczyzny ubiega się Kazachstan, którego obywatelka jest jedną z ofiar działalności "króla kryptowalut". Mężczyzna był już w 2019 roku zatrzymany przez włoskie służby i tam osadzony w areszcie. Nie wiadomo w jakich okolicznościach go opuścił. 

Defraudacja 450 mln dolarów

Wasiliew kierował rosyjska giełdą kryptowalut WEX. Z kont firmy wówczas zniknęło 450 mln dolarów. Właścicielami środków było wielu inwestorów z kilku krajów, w tym z Polski. 

 

ZOBACZ: Bitcoin oficjalną walutą w dwóch krajach, w tym u naszego sąsiada

 

Sprawę przeciw Wasiliewowi prowadzi także rosyjskie MSW. Strona rosyjska nie wystąpiła jednak z wnioskiem o ekstradycję. Powodem mogą być podejrzenia o związki Wasiliewa z kremlowskim oligarchą, który finansuje najemników w Donbasie.

 

BBC przekazuje też, że środki z kont giełdy mogła przejąć rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa, by przeznaczyć je na wojnę na Ukrainie. 

laf/msl/BBC/Gazeta Wyborcza

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!