USA. Strażacy owijają gigantyczne sekwoje ognioodpornymi kocami. Ratują je przed pożarem

Świat
AP
Największe drzewo na świecie ma 83 m wysokości i ponad 9 m średnicy przekroju pnia u podstawy. Szacuje się, że ma około 2300 do 2700 lat

W Kalifornii strażacy, by uratować przed pożarem wielkie sekwoje w Narodowym Parku Sekwoi, owijają je aluminiowymi ognioodpornymi kocami - przekazała w piątek agencja AP. Zabezpieczane jest także największe drzewo na świecie, sekwoja General Sherman.

Szalejące w Kalifornii pożary pustoszą góry Sierra Nevada. Władze obawiają się, że pożar może dosięgnąć Narodowy Park Sekwoi, gdzie znajdują się jedne z największych i najstarszych drzew na świecie. Służby szacują, że ogień może tam dotrzeć w ciągu kilku godzin.

 

W akcji udział bierze ponad 350 strażaków, śmigłowce oraz samoloty gaśnicze.

 

- To bardzo ważny teren dla naprawdę wielu ludzi, więc wkładamy dużo wysiłku, by zabezpieczyć ten wielki las - powiedziała rzeczniczka parku narodowego Rebecca Paterson.

 

2 tys. sekwoi w parku narodowym

Od początku lata w Kalifornii wybuchło ponad 7400 pożarów, które strawiły niemal 9 tys. km kw. Pożar Dixie, który według telewizji BBC był drugim największym pożarem w historii Kalifornii, udało się już w większości opanować.

 

ZOBACZ: Naukowcy: pozwólcie chodzić dzieciom po drzewach, to dobre dla rozwoju ich mózgu

 

Największe drzewo na świecie ma 83 m wysokości i ponad 9 m średnicy przekroju pnia u podstawy. Szacuje się, że ma około 2300 do 2700 lat. Sherman to jedna z około 2 tys. sekwoi, które rosną w tym kalifornijskim parku narodowym.

 

Flickr/Fabio Achilli
Szacuje się, że General Sherman ma około 2300 do 2700 lat

W ubiegłym roku spłonęło w Kalifornii od 7500 do 10600 drzew mających od setek do paru tysięcy lat. 

 

Obecny pożar wybuchł w zeszłym tygodniu - po uderzenia pioruna. Parku został częściowo zamknięty, a pracownicy ewakuowani. Szlaki turystyczne są niemal w całości zamknięte. 

grz/PAP/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!