Kazimierz Ujazdowski: przygotowałem gruntowną zmianę w regulaminie Sejmu

Polska
Polsat News
Kazimierz Ujazdowski

Zniesienie ekspresowego trybu legislacji, (…) prawdziwa, autentyczna debata oraz obowiązkowa informacja premiera przed szczytem UE w Sejmie, a po niej debata - takie zmiany w regulaminie izby niższej parlamentu zapowiedział senator Koalicji Polskiej Kazimierz Ujazdowski w "Graffiti". Jego ugrupowanie przedstawi je opozycyjnym i niezależnym wobec władzy środowiskom we wtorek o 15:00.

Polityk zaznaczył w programie, że - według niego - opozycja nie stworzy jednej listy do startu w wyborach.

 

- Ważne, by był nurt centrowy, centroprawicowy, który przyniesie pokój społeczny i będzie dawał perspektywę dla wyborców o tradycyjnych wartościach. A jednocześnie opozycja powinna ze sobą współpracować - mówił Ujazdowski.

"Potrzeba porzucenia sentymentów do przeszłości"

Pytany przez Marcina Fijołka o tąpnięcie w notowaniach opozycji, odparł: - To wahania, które na pewno będą.

 

- Niektórzy posłowie opozycji przy kwestii uchodźczej dali powody, by sądzić, że nie troszczą się zasadniczo o bezpieczeństwo państwa. Ale opozycja ma szansę wygrać wybory. Żeby to było prawdopodobne, potrzeba pracy i porzucenia sentymentów do przeszłości - podkreślił w "Graffiti".

 

ZOBACZ: W weekend 509 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano Egipcjan studiujących w Polsce

 

Dodał, że "opinia publiczna ma prawo oczekiwać tego, że opozycja będzie nieść pokój społeczny, nie odpowie zawziętością na zawziętość, da nowe rozwiązania programowe i nie będzie żyć przeszłością sprzed 2015 roku". - Wydaje mi się, że Donald Tusk część tej problematyki czuje - stwierdził.

 

WIDEO: Kazimierz Ujazdowski w "Graffiti"

 

"Opracowałem gruntowną zmianę regulaminu Sejmu"

Senator wyjaśnił, że "wraz z gronem prawników w Ośrodku Centrum Dobrego Państwa opracował gruntowną zmianę regulaminu Sejmu".

 

- Dziś o 15:00 Koalicja Polska przedstawi szczegóły wszystkim opozycyjnym i niezależnym wobec władzy środowiskom, kołom oraz klubom. To projekt odbudowy wolności parlamentarnej. Mówimy o zniesieniu ekspresowego trybu legislacji, (…) prawdziwej, autentycznej debacie - takiej, jak w parlamencie brytyjskim - oraz o obowiązkowej informacji premiera przed szczytem UE w sejmie, a po niej obligatoryjnej debacie - zapowiedział.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Graffiti" o stanie wyjątkowym: to pokazanie ogromnej słabości państwa

 

Podkreślił, że "chciałby, aby przynajmniej część tych propozycji zaczęła działać w tej kadencji". - Za dwa, trzy tygodnie maksimum projekt będzie złożony - mówił Ujazdowski.

"Doprowadzono do poczwórnego zawłaszczenia"

Pytany o kwestie unijne i spór o praworządność, senator zaznaczył, że "to całkowicie prywatna polityka Jarosława Kaczyńskiego".

 

- Rząd polski prowadzi spór nie w obronie własnej suwerenności tylko fatalnej zmiany w sądownictwie polegającej na destrukcji własnego wymiaru sprawiedliwości - stwierdził.

 

ZOBACZ: Leszek Miller: to nie tak, że UE nie chce dać Polsce pieniędzy. To rząd nie chce ich wziąć

 

Jego zdaniem Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński "doprowadzili do poczwórnego zawłaszczenia: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, zniesienia samorządu sędziowskiego i opanowaniu Krajowej Rady Sądownictwa".

 

- Tego typu władztwa nie ma w cywilizowanym świecie - podkreślił Ujazdowski.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!