Członkostwo Polski w UE. Oświadczenie senatorów

Polska
YouTube/Senat

"My, senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, krytycznie oceniamy coraz mocniejsze głosy przedstawicieli rządu RP oraz partii go tworzących o możliwym opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej" - podkreślono w oświadczeniu 52 senatorów.

"Uznajemy za groźne i sprzeczne z polską racją stanu ostatnie wypowiedzi ministra sprawiedliwości o rzekomej »agresji« i »wojnie hybrydowej ze strony UE wymierzonej w polski system prawny i demokratyczny« oraz szefa klubu parlamentarnego partii rządzącej o tym, że w sprawie członkostwa w UE »musimy szukać rozwiązań drastycznych«, które »pokazali Brytyjczycy«" - czytamy w oświadczeniu. 

 

 

Jak dodano, "wbrew tym i wielu podobnym wypowiedziom, członkostwo w Unii Europejskiej nie obniża dobrobytu i bezpieczeństwa Polski, przeciwnie - je zwiększa".

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o decyzji KE: To kolejny przejaw agresji Komisji Europejskiej wobec Polski

 

"Jedynym powodem narastającego konfliktu między rządem RP a organami Unii jest łamanie przez władze RP zasad zawartych zarówno w polskiej Konstytucji, jak i prawie europejskim – przede wszystkim próby podporządkowania władzy politycznej niezależnych sądów i negowanie obowiązywania w Polsce prawa europejskiego" - podkreślili senatorowie.

 

"Trzeba tych praw wspólnie bronić"

"Ta polityka, oparta na przedkładaniu interesu partyjnego nad interes państwa, przyniosła w ostatnich dniach wstrzymanie wypłaty Polsce miliardów z unijnego Funduszu Odbudowy. Senatorowie pragną ostrzec obywateli, że kontynuacja takiej polityki przez władze RP doprowadzi nie tylko do utraty setek miliardów środków unijnych, ale w konsekwencji do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, o czym przedstawiciele obozu rządzącego zaczynają mówić głośno" - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia w "Graffiti" o "okupacji europejskiej": Suski bredzi

 

"Podkreślamy, że w interesie Polski jest dalsze członkostwo w Unii Europejskiej, w interesie Polek i Polaków zaś - korzystanie z praw i wolności zapisanych w traktatach europejskich oraz z profitów, które daje członkostwo RP w Unii Europejskie" - zaznaczyli senatorowie.

 

Jak dodali, "tych praw trzeba wspólnie bronić". "Senatorowie deklarują, że będą stać na straży interesu narodowego, którym jest obecność Polski w Unii Europejskiej" - napisali.

 

Oświadczenie ws. znaczenia członkostwa Polski w UE na piątkowym briefingu prasowym odczytał przewodniczący grupy senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. Podpisało je 52 senatorów: wszyscy senatorowie KO (41), Lewicy (2), Koalicji Polskiej-PSL (4), 2 z 3 senatorów niezależnych (Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz), a także Stanisław Gawłowski (niezrzeszony), Jacek Bury (Polska 2050) oraz Józef Zając (Porozumienie).

 

Oświadczenia nie podpisała Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych i senatorowie PiS (47).

prz/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!