Stan wyjątkowy. 65 proc. rekompensaty dla hotelarzy i restauratorów

Polska
Pixabay
Na rekompensaty od rządu mogą liczyć m.in. hotelarze

Rząd w trzecim kwartale planuje przyjąć ustawę o rekompensatach dla gastronomii i hotelarstwa na terenach objętych stanem wyjątkowym. Rekompensaty mają wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 roku.

Jak wynika z wpisu do "Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów" projekt odpowiedniej ustawy opracuje MSWiA.

Rekompensaty dla przedsiębiorców i rolników

Grupami objętymi rekompensatami mają być przedsiębiorcy i rolnicy świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gastronomii.

 

Jak stwierdza się we wpisie, będą grupami usługodawców najmocniej dotkniętych ograniczeniami na terenach objętych stanem wyjątkowym na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

 

ZOBACZ: Lubelskie. Janów Podlaski podzielony przez granicę stanu wyjątkowego

 

Rekompensata ma wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

 

W przypadku nieprowadzenia działalności, w którymkolwiek z tych miesięcy do wyliczenia kwoty przyjmuje się wartość zero. W przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem 30 dni, wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie - wskazano we wpisie.

jo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!