Mariusz Błaszczak: postawiono już 40 km płotu na granicy z Białorusią

Polska
Mariusz Błaszczak: postawiono już 40 km płotu na granicy z Białorusią
Twitter/Mariusz Błaszczak
Ogrodzenie na granicy z Białorusią

Dzięki pracy Wojska Polskiego mamy już prawie 40 km płotu na granicy polsko-białoruskiej - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, równolegle powstaje także siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem.

"Pod koniec sierpnia rozpoczęliśmy budowę 2,5 metrowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Dziś, dzięki pracy Wojska Polskiego mamy już prawie 40 km płotu" - przekazał we wtorek minister obrony narodowej na Twitterze. "Równolegle powstaje siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem" - dodał.

ZOBACZ: Lubelskie. Janów Podlaski podzielony przez granicę stanu wyjątkowego

 

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150 km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

 

Ogrodzenie to - jako zagrażające dla ludzi i zwierząt - krytykują m.in. politycy Zielonych, którzy poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie niebezpiecznego ogrodzenia z drutu na granicy. Zapowiedzieli też złożenie do prokuratury zawiadomienia w tej sprawie.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie