Podróże poza UE. USA oraz Izrael poza listą państw bezpiecznych

Świat
Reuters
Przyczyną zmian na liście państw bezpiecznych jest liczba zakażeń w poszczególnych krajach spoza UE

Unia Europejska zdjęła status bezpiecznych podróży z 6 państw: Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kosowa, Libanu, Czarnogóry i Macedonii Północnej. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tych krajach. Na liście bezpiecznych państw znajduje się obecnie 17 krajów.

Bez względu na publikację nowej listy, Unia Europejska zezwala większości zaszczepionych podróżnych na przekraczanie granic UE. Testy i zasady kwarantanny są regulowane indywidualnie przez państwa członkowskie i dotyczą przede wszystkim osób niezaszczepionych. 

 

Lista nie jest zobowiązująca dla państw członkowskich. Poszczególne kraje mogą swobodnie decydować o własnej polityce granicznej, toteż wcześniej Niemcy i Belgia uznały Stany Zjednoczonej za kraj podwyższonego ryzyka i z wymagają od obywateli USA testów i kwarantanny przy wjeździe do kraju.

Wzrosty zakażeń 

Przyczyną zmian na liście państw bezpiecznych jest liczba zakażeń w poszczególnych krajach spoza UE. Państwa, które znalazły się poza tą listą notują w ostatnim czasie znaczne wzrosty nowych przypadków zachorowań.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wycofały wojska z Afganistanu

 

W USA średnio codziennie wykrywanych jest 152 tysiące nowych przypadków COVID-19.

 

Wciąż na liście pozostaje 17 krajów, w tym Kanada, Japonia i Nowa Zelandia. Mimo zmian, na teren UE bez restrykcji wjechać mogą osoby w pełni zaszczepione. 

laf/msl/Reuters

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!