Paraolimpiada w Tokio. Pierwszy uczestnik chory na COVID-19 trafił do szpitala

Świat
PAP/EPA/Joel Marklund for OIS HANDOUT

Zagraniczny uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Tokio został hospitalizowany z powodu koronawirusa - poinformował serwis Kyodo News, powołując się na komitet organizacyjny igrzysk. Nie sprecyzowano, o kogo chodzi i jaki kraj reprezentuje.

To pierwsza taka sytuacja na paraolimpiadzie, która we wtorek uroczyście rozpoczęła się w japońskiej stolicy. Początkowo informowano, że chodzi o "sportowca", później zmieniono na "uczestnika".

 

Komitet organizacyjny potwierdził, że osoba związana z paraolimpiadą została przyjęta do szpitala, ale ocenił przy tym, że impreza jest bezpieczna dla sportowców.

 

- Nie możemy zmniejszyć ryzyka do zera, ale możemy zminimalizować je, by zapewnić bezpieczne Igrzyska. Odpowiadamy na przypadki zakażeń w najwłaściwszy sposób - oświadczył rzecznik komitetu Masanori Takaya.

 

Pacjent jest zaangażowany w Igrzyska, ale nie uczestniczy w nich jako sportowiec. Zakażenie koronawirusem wykryto u niego w poniedziałek, ale nie stwierdzono poważnych objawów Covid-19 – powiedział Takaya.

Czwarta fala w Japonii 

Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, a na obszarach zamieszkanych przez ponad połowę ludności kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Służba zdrowia jest przeciążona, a miejsca dla chorych na Covid-19 w szpitalach zarezerwowane są z reguły dla pacjentów z ciężkimi objawami.

 

ZOBACZ: Japonia. Atak nożownika w pociągu w Tokio, dziewięć osób rannych

 

Według informacji przytoczonych przez agencję Reutera w Tokio w szpitalach leczonych jest mniej niż 10 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem, a pozostali proszeni są o samoizolację w domach.

W paraolimpiadzie w Tokio uczestniczy rekordowa liczba 4403 sportowców z całego świata. Zawody rozpoczęły się we wtorek. Wcześniej w sierpniu w stolicy Japonii zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Polacy z pierwszymi medalami

W środę, pierwszym dniu sportowej rywalizacji, Polacy zdobyli dwa medale: Adrian Castro srebrny w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, zaś Marcin Polak i pilot Michał Ładosz brąz w kolarstwie torowym na dystansie 4000 m.

 

Paraolimpiada potrwa do 5 września. Wystąpi 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach.

kmd/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!