Pomagali w nielegalnym przekroczeniu granicy. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną

Polska
PAP/Artur Reszko
Od początku miesiąca funkcjonariusze SG odnotowali 2,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

We wtorek Straż Graniczna zatrzymała dwie kolejne osoby, które pomagały w nielegalnym przekraczaniu granicy - poinformowano w mediach społecznościowych. Od początku sierpnia udało się zatrzymać 20 takich osób. Ostatniej doby pogranicznicy odnotowali 59 nielegalnych przekroczeń granicy.

"Wczoraj funkcjonariusze SG zatrzymali kolejne osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej. Było to dwóch ob. Tadżykistanu. W tym miesiącu takich osób strażnicy graniczni zatrzymali już 20. To obywatele Gruzji, Iraku i Bułgarii" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Niemal 3 tys. prób

Od początku miesiąca funkcjonariusze SG odnotowali 2,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Z tego udaremnili ponad 2 tys. prób, a zatrzymali prawie 900 cudzoziemców, których umieszczono w strzeżonych ośrodkach.

 

Tylko we wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 59 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski. Według SG byli to głównie obywateli Iraku i Tadżykistanu. Strażnicy graniczni we wtorek udaremnili ponadto sto prób przekroczenia granicy wbrew prawu.

 

ZOBACZ: Operacja Śluza. Tak Alaksander Łukaszenka transportuje migrantów do Europy

 

Z kolei w poniedziałek Straż Graniczna zatrzymała 31 cudzoziemców - 18 obywateli Iraku, 9 obywateli Somalii oraz trzy osoby o niepotwierdzonej tożsamości. SG odnotowała tego dnia 126 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Kryzys migracyjny

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Polska oraz wszystkie kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytoria w ramach tzw. wojny hybrydowej. Najwięcej osób trafiło na Litwę, ale po przyjęciu w tym państwie przepisów umożliwiających służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granice z Łotwą i Polską.

 

Polska Straż Graniczna podkreśla, że obecnie największa presja na polsko-białoruskiej granicy jest na ok. 180-kilometrowym lądowym odcinku chronionym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej. Rząd zapowiedział, że tym tygodniu na granicy rozpocznie się budowa 2,5-metrowego płotu.

dsk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!