Hiszpania. Sąd Andaluzji znosi paszporty sanitarne UCC. "Ograniczają podstawowe prawa obywateli"

Biznes
Jordiferrer / CC-by-SA / Commons, zdj. ilustracyjne
Hiszpański sąd uznał paszporty covidowe w gastronomii za naruszenie praw obywatelskich

Wyższy Sąd Andaluzji (TSJA) na południu Hiszpanii zniósł nakaz przedstawiania przez klientów placówek gastronomicznych paszportów Covid, na podstawie których konsumenci mieli prawo wstępu do restauracji i barów. Certyfikat ten potwierdza pełny proces szczepień przeciwko koronawirusowi.

W opublikowanym w sobotę dokumencie TSJA z siedzibą w Grenadzie wskazał, że klienci, aby wejść do placówek gastronomicznych nie muszą posiadać ani paszportu covid, ani innego dokumentu potwierdzającego, że nie są zainfekowani koronawirusem.

 

Sędziowie wskazali, że utrzymywanie warunkowości wstępu do lokali na podstawie określonych dokumentów jest działaniem dyskryminującym obywateli.

 

ZOBACZ: Belgia rozpoczęła wydawanie paszportów covidowych

 

Sprecyzowali, że domaganie się paszportów covidowych od konsumentów nie jest działaniem "niezbędnym", ale takim, które "ogranicza podstawowe prawa obywateli".

Bezpieczeństwo sanitarne contra "prawa obywateli"

Regiony wprowadzające obowiązek przedstawiania paszportu covid, potwierdzającego pełny proces szczepień, twierdzą, że dokument ten służy zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Dotychczas w 47-milionowej Hiszpanii co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 70 proc. populacji. Rząd Pedro Sancheza twierdzi, że jeszcze w sierpniu podobny odsetek obywateli zakończy pełny proces szczepień.

pdb/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!