WHO chce moratorium na dawki przypominające przeciw Covid-19

Polska
PAP/EPA/MAK REMISSA
Na 4 mld dawek zaaplikowanych dotąd na świecie, 80 proc. z nich podano właśnie w państwach o wysokich dochodach, lub średnich wyższych, co odpowiada jedynie połowie światowej populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała w środę o ustanowienie moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował jej dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus. Odpowiadając tego samego dnia na apel, USA odrzuciły takie rozwiązanie .

WHO uzasadniła swój apel powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19, a tymi biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne.

"Musimy odwrócić ten trend"

"Musimy odwrócić ten trend. Większość szczepionek trafiających do krajów bogatych, musi trafiać do tych biednych" - oświadczył Tedros na konferencji prasowej w Genewie.

 

Reakcję WHO wywołały doniesienia z Niemiec i Izraela, gdzie już rozpoczęto kampanie sczepień trzecią dawką preparatów przeciw Covid-19. Tzw. dawki przypominające są przeznaczone głównie dla osób starszych, których system immunologiczny nie produkuje wystarczającej liczby przeciwciał pomimo pełnego zaszczepienia dwoma dawkami.

 

ZOBACZ: Niemcy szykują restrykcje na czwartą falę pandemii. Maseczki zostają do wiosny

 

Szef WHO apeluje o światowe moratorium "przynajmniej do końca września", by spróbować globalnie osiągnąć cel zaszczepienia 10 proc. populacji w każdym państwie na świecie.

 

Na 4 mld dawek zaaplikowanych dotąd na świecie, 80 proc. z nich podano właśnie w państwach o wysokich dochodach, lub średnich wyższych, co odpowiada jedynie połowie światowej populacji.

USA odrzuca apel

Stany Zjednoczone odrzuciły apel o moratorium, oceniając, że "nie ma potrzeby" wybierać pomiędzy podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom, a donacjami dla biedniejszych krajów. USA dotychczas nie podjęły decyzji administracyjnej w sprawie aplikacji trzeciej dawki preparatu przeciw Covid-19.

 

Oprócz apelu o moratorium WHO na środowej konferencji prasowej wezwała koncerny farmaceutyczne produkujące szczepionki przeciw Covid-19 o rozwagę w sprawie ich cen. Pfizer i Moderna z powodu adaptacji swoich produktów do nowych wariantów SARS-CoV-2 zamierzają podnieść ceny preparatów sprzedawanych w Unii Europejskiej.

pgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!