USA. Koniec moratorium na eksmisje zadłużonych lokatorów. Deputowani nie zdążyli go przedłużyć

Świat
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay
Łączne zadłużenie amerykańskich lokatorów sięga 20 mld dolarów

W niedzielę w USA wygasa wprowadzone przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) moratorium na wykonywanie eksmisji lokatorów. Według szacunków z czynszem zalega ponad 15 mln Amerykanów, a ich dług opiewa łącznie na 20 mld dolarów. Ważność dotychczasowych przepisów mógłby przedłużyć parlament, lecz nie udało się to w wyznaczonym terminie.

Mimo chęci części Demokratów, Izba Reprezentantów - która od soboty ma ponad miesięczną przerwę w obradach - nie zdołała jej przedłużyć ze względu na obiekcje jednego z republikańskich deputowanych, które uniemożliwiły głosowanie w piątek.

 

Wcześniej, wbrew oczekiwaniom i niemal w ostatniej chwili, prezydent Biden odmówił przedłużenia ochrony lokatorów za pomocą rozporządzenia, wzywając do tego Kongres.

 

ZOBACZ: Joe Biden spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską w Białym Domu

 

Biały Dom obawiał się, że rozporządzenie może zostać unieważnione przez wyrok Sądu Najwyższego, który może dodatkowo zawęzić pole działań prezydenta wobec pandemii w przyszłości. Ale w rezultacie decyzji prezydenta, Kongres miał w praktyce tylko jeden dzień na przyjęcie legislacji.

Łącznie mają 20 mld dolarów długu

Choć Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku stwierdził, że wprowadzenie moratorium było legalne, sędzia Brett Kavanaugh wyraził w uzasadnieniu opinię, że decyzja CDC nie może zostać przedłużona bez zgody Kongresu.

 

Według agencji AP, w efekcie eksmisją w ciągu najbliższych dni zagrożone jest 3,6 mln osób. Łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld dolarów. Do wygaśnięcia eksmisji dojdzie w czasie szybko pogarszającej się sytuacji epidemicznej związanej z szerzeniem się wariantu Delta.

Nietypowy protest kongresmenki

Protest przeciwko zakończeniu moratorium podjęła kongresmenka Demokratów Cori Bush, która w przeszłości była bezdomna i była trzy razy eksmitowana. W ramach protestu Bush spędziła noc przed Kapitolem, śpiąc na zewnątrz na rozstawianym krześle.

 

 

 

 

- Dzielą nas godziny od całkowitego zapobieżenia kryzysowi. Mamy narzędzia i środki. Potrzebujemy tylko czasu - stwierdziła w sobotę senator Elizabeth Warren.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia urzędników w Nowym Jorku. Związek policjantów przeciwny

 

Biały Dom zasugerował, że wiele zależy od działań władz lokalnych, które nie zdołały dotąd wydać przekazanych im pieniędzy na pomoc lokatorom. Jak dotąd ochronę lokatorów przedłużyły dodatkowo władze Kalifornii i stanu Nowy Jork.

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!