Holandia. Eksperci: Izolacja jest groźniejsza niż koronawirus w przypadku osób starszych

Świat
pixabay
Specjaliści mówią, że więcej osób starszych cierpi z powodu samotności lub problemów fizycznych.

Z obawy przed zakażeniem koronawirusem ludzie starsi nadal pozostają w domach, przez co grozi im niedożywienie, depresja, a także więcej złamań spowodowanych upadkami - alarmują geriatrzy kliniczni cytowani przez holenderski dziennik "Algemeen Dagblad". Izolacja staje się dla osób w podeszłym wieku groźniejsza niż koronawirus - wskazują.

Specjaliści mówią, że więcej osób starszych cierpi z powodu samotności lub problemów fizycznych.

 

ZOBACZ: Australia. Lockdown w Sydney przedłużony o cztery tygodnie

 

Podkreślają oni, że nie wszyscy seniorzy czują się tyle pewnie, by wrócić do dawnych codziennych czynności, nawet jeśli są w pełni zaszczepieni.

 

Geriatrzy, z którymi rozmawiał "Algemeen Dagblad", zaznaczają, że rozumieją te obawy, ale obawiają się ubocznych skutków tak długiej samoizolacji.

"Błędne koło"

- Osoby starsze, które mniej się ruszają, mają gorszą równowagę, częściej upadają i częściej coś sobie łamią – mówi gazecie Arend Arends, przewodniczący Holenderskiego Stowarzyszenia Geriatrii Klinicznej (NVKG).

 

ZOBACZ: Lockdown dla niezaszczepionych? Wicerzecznik PiS wyjaśnia

 

- Izolacja staje się teraz większym zagrożeniem niż sam wirus – ocenia.

 

Zdaniem Arendsa starsi ludzie wpadają w błędne koło, ponieważ samoizolacja sprawia, że ich stan pogarsza się szybciej, a jednocześnie rośnie bariera mentalna przed wyjściem z domu.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!