Filipiny. Rodrigo Duterte: bez szczepionki nie wyjdziesz z domu

Świat
PAP/EPA/car
Szczepienie albo izolacja - czy taki wybór będą mieli mieszkańcy Filipin

Filipińczycy, którzy się nie zaszczepią nie będę mogli wychodzić z domu - ostrzegł prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Zdaniem przywódcy kraju ma to być ostateczne rozwiązanie, które ograniczy transmisję wariantu Delta koronawirusa. Antyszczepionkowców określił jako ludzi "roznoszących wirusa na prawo i lewo". - Jak dla mnie, możecie umierać w każdej, dowolnej chwili - stwierdził.

- Jeśli wyjdziesz z domu niezaszczepiony, każę policji zabrać cię do niego z powrotem - oświadczył prezydent w wystąpieniu telewizyjnym w środę wieczorem.

 

ZOBACZ: Więzienie za brak szczepienia? Prezydent Filipin grozi mieszkańcom

 

Duterte zaznaczał, że choć nie ma jeszcze przepisów, które zabraniałyby niezaszczepionym wychodzenia z domów, to on sam jest gotowy zmierzyć się pozwami niezadowolonych osób. Antyszczepionkowców określił jako ludzi "roznoszących wirusa na prawo i lewo".

 

- Jak dla mnie, możecie umierać w każdej, dowolnej chwili - dodawał Duterte.

W pełni zaszczepionych - mniej niż 10 proc.

Na początku miesiąca, w ramach "zachęty" do szczepień, Duterte proponował, by ci, którzy nie przyjęli preparatu trafiali do aresztu. - Macie wybór - albo szczepionka, albo więzienie - mówił.

 

Agencja AP zauważa, że Filipiny zmagają się nie tylko z niechęcią do szczepień, ale z niedoborami preparatów. Wśród 108 mln osób żyjących na wyspach jedynie 7 mln jest w pełni zaszczepiona, a 11 mln przyjęło pierwszą dawkę. Celem rządu Duterte jest wyszczepienie ponad połowy społeczeństwa - co najmniej 60 mln Filipińczyków.

 

Od początku pandemii koronawirusa potwierdzono ponad 1,5 mln zakażeń na Filipinach, zmarło 27 tys. 401 pacjentów. Zeszłej doby odnotowano 4 478 nowych przypadków.

bas/AP/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!