Częstochowa. Wybuch samochodu. Dwie osoby nie żyją

Polska
klobucka.pl
Wybuch samochodu dostawczego w Częstochowie. Dwie osoby zginęły

Wskutek wybuchu co najmniej jednej butli z acetylenem, jakie znajdowały się w stojącym w rejonie sklepu przy ul. Wrocławskiej dostawczym citroenie, zginęły dwie osoby, a trzecia została poszkodowana. Akcja strażaków może potrwać nawet dobę.

Do wybuchu w pojeździe dostawczym, który przewoził butle z gazem technicznym doszło o godz. 15:38. Na miejscu pracuje 11 zastępów straży pożarnej - przekazał Interii oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Butle z acetylenem

Jak powiedział rzecznik częstochowskich strażaków, po wybuchu i ugaszeniu pożaru konieczne stało się schładzanie pozostających we wraku butli, prowadzone ze stanowisk bezobsługowych.

 

- Te działania będą jeszcze trwały wiele godzin; nasze procedury wskazują – z uwagi na to, że acetylen jest związkiem bardzo reaktywnym, a ta butla znajdowała się w środowisku pożaru, uległa uderzeniu – wszystko wskazuje na to, że ta butla będzie musiała być chłodzona 24 godziny – wskazał Dzwonnik.

 

ZOBACZ: Kalisz. Piorun uderzył w ciężarówkę, wybuchły jej opony

 

Zaznaczył, że szczegółowe rozpoznanie przeprowadzone przy użyciu drona z kamerą wykazało, że we wraku pojazdu pozostały jeszcze dwie butle. Nie wiadomo natomiast, ile butli uległo zniszczeniu wskutek wybuchu.

Ewakuacja mieszkańców

Bezpośrednio po zdarzeniu przeprowadzono ewakuację 67 osób przebywających w bezpośredniej okolicy: mieszkańców, ale też klientów sklepów czy pacjentów pobliskiej przychodni.

 

Dotąd nie zapadła decyzja, by mieszkańcy z ustanowionej 200-metrowej strefy bezpieczeństwa mogli wrócić na noc do domów. W razie braku takiej możliwości, pomoc zapewnić im mają pracownicy zarządzania kryzysowego miasta.

 

Odpowiadając na pytania Dzwonnik wskazał, że wszystko wskazuje na to, że butle – przewożone zwykłym samochodem dostawczym – służyły jako elementy zestawu do prowadzenia prac spawalniczych. Wygląd wraku nie wskazuje, by był to pojazd służący do transportu gazów.

 

 

Ul. Wrocławska mieści się w północno-zachodniej dzielnicy miasta – Parkitce. Wokół niej dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Ul. Wrocławska przechodzi w ul. Obrońców Westerplatte, przy której znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny

msl/pgo/Interia/klobucka.pl/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!