Była nękana, bo krytykowała islam. Sąd skazał oprawców

Świat
AP
Z obawy o zdrowie i życie nastolatki, przyznano jej stałą ochronę policji

Francuski sąd skazał 11 z 13 osób oskarżonych o nękanie nastolatki, która krytykowała islam na swoich profilach w mediach społecznościowych. Sprawcy zostali skazani na od czterech do sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Kilku oskarżonym nakazano również wypłacenie ofierze po 1500 euro zadośćuczynienia oraz 1000 euro na pokrycie kosztów procesu.

Krytyka islamu w sieci 

Ofiara nękania w wieku 16 lat zaczęła publikować filmy na portalach Instagram, a następnie TikTok, w których krytykowała islam oraz jego świętą księgę Koran.

 

Nastolatka otrzymała około 100 tysięcy wiadomości, wśród nich były te z groźbami śmierci i gwałtu. Mówiła, że czuła się, jakby została "skazana na śmierć".

 

ZOBACZ: Francja zagrożona islamizmem? Wojskowi kolejny raz apelują do Macrona

 

Z obawy o zdrowie i życie nastolatki, przyznano jej stałą ochronę policji. To był pierwszy tego rodzaju werdykt, odkąd powołano specjalny sąd do karania za przestępstwa popełniane w sieci.

 

- Spodziewałam się, że będzie gorzej i szczerze mówiąc, to wygraliśmy i wygramy ponownie, ponieważ, gdy jesteśmy zjednoczeni, możemy więcej - mówiła dziennikarzom nastolatka po ogłoszeniu wyroku.

 

Dziewczyna określa się jako ateistka. Przyznała, że "nie lubi żadnej religii, nie tylko islamu".

laf/zdr/AP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!