Kosiniak-Kamysz spotkał się z Tuskiem. "To było dobre spotkanie"

Polska
Facebook/Donald Tusk

Relacje między prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Donaldem Tuskiem są dobre niemalże od zawsze; wiem, że się spotkali; nie znam szczegółów tego spotkania, ale lider PSL relacjonował, że było ono dobre - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Zgorzelski powiedział w środę w południe w radiu RMF FM, iż uważa, że Donald Tusk nie wraca do polskiej polityki by zbierać kwiaty czy odbierać życzenia i gratulacje, "tylko przychodzi do ciężkiej roboty".

 

Według niego, "po takiej temperaturze niechęci, takiej panice, która towarzyszy obozowi władzy widać, że ten powrót jest jak najbardziej potrzebny i pożądany".

"Tuskowi nie brakuje finezji"

Na pytanie, czy jest pożądany dla całej opozycji, czy tylko dla PO, wicemarszałek odparł: "Myślę, że dla całej sceny politycznej, bo nie sądzę, żeby ten polityk przecież formatu europejskiego z dużymi sukcesami w kraju chciał i zadowolił się tylko byciem szefem Platformy". - Zwłaszcza, że udowodnił to niejednokrotnie, że potrafi pisać scenariusze na różne okoliczności. Pewnie w głowie ma jakiś scenariusz. Moim zdaniem będzie mógł skutecznie pomóc w zredefiniowaniu sceny politycznej, szczególnie tej na opozycji - podkreślił Zgorzelski.

 

A - jak dodał - "po drugiej stronie, powtórzę to jeszcze raz, barometr niechęci, paniki, nienawiści przebija sufit w PiS". - To najlepszy znak, że Donald Tusk powinien wrócić na polską scenę polityczną - zaznaczył poseł PSL.

 

ZOBACZ: "Donald Tusk jest najwybitniejszym polskim politykiem". Sławomir Neumann w "Graffiti"

 

Pytany, czy PSL weszłoby chętnie pod parasol, który Tusk ma zamiar rozłożyć, Zgorzelski odpowiedział, że nie. - Nie chodzi o to, żeby Tusk brał pod parasol jakieś partie, bo byłaby to strategia zbyt prosta. Myślę, że trzeba tutaj trochę więcej finezji, a tej nie brakuje Tuskowi. My nie będziemy wchodzili pod żaden parasol, bo jako jedyna partia po stronie opozycyjnej powiększamy swoje zasoby personalne - powiedział wicemarszałek Sejmu.

 

Na pytanie, czy odbyła się już rozmowa między szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Donaldem Tuskiem o ewentualnej współpracy na opozycji, jak już Tusk wróci, Zgorzelski odparł, że "relacje między tymi dwoma liderami są dobre niemalże od zawsze". - Władysław Kosiniak-Kamysz był ministrem w rządzie Donalda Tuska. I wiem, że w tej sekwencji sondażowej także takie spotkanie się odbyło - oświadczył polityk PSL.

"Dobre spotkanie"

Dodał, że nie zna szczegółów spotkania. - Ale wiem, że było to dobre spotkanie, tak w wymiarze takim ogólnym relacjonował prezes Kosiniak-Kamysz to spotkanie - zaznaczył Zgorzelski.

 

Dopytywany, czy powrót Tuska nie krzyżuje planów budowy silnego centrum po stronie Koalicji Polskiej - PSL, wicemarszałek odpowiedział, że "absolutnie nie". - Dlatego, że my ze swojej obranej drogi nie zboczymy. Zwłaszcza, że - jak powiedziałem - to właśnie my jako Koalicja Polska: PSL, Konserwatyści Marka Biernackiego, Unia Europejskich Demokratów, powiększamy nasz stan posiadania - powiedział Zgorzelski.

 

ZOBACZ: Sondaż: wyborcy KO kochają Tuska bardziej niż wyborcy PiS Kaczyńskiego

 

Wicemarszałka zapytano też, czy w tym układzie centroprawicy, przy PSL nadal otwarte są drzwi dla wicepremiera, lidera Porozumienia Jarosława Gowina. - To jest, że tak powiem niekończąca się pieśń. Jarosław Gowin wchodzi, wychodzi (ze Zjednoczonej Prawicy - red.) wszystkich to już trochę znudziło - powiedział Zgorzelski.

 

- Mamy także relacje z tymi posłami, którzy twardo wyszli z PiS-u i nie hamletyzują, i z nimi rozmawiamy, a Jarosław Gowin niech sobie w tym PiS-ie siedzi - dodał wicemarszałek Sejmu.

 

Na uwagę, że drzwi dla Gowina są już zamknięte Zgorzelski powiedział, że "nigdy nie mówi się nigdy". - Ale też cierpliwość ma swoje granice - zaznaczył poseł ludowców.

dk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!