Burze, ulewy i gradobicia. Pogoda na środę, 30 czerwca

Polska
piqsels
Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy.

W połowie tygodnia czeka nas bardzo niebezpieczna aura. W większości regionów kraju przejdą burze, które mogą być gwałtowne i powodować szkody materialne. W dodatku będzie gorąco. Warto zapoznać się z najnowszą prognozą.

W środę spodziewamy się opadów deszczu i burz, które mogą być miejscami gwałtowne i połączone z gradem i porywistym wiatrem. Załamanie pogody nie dotrze miejscami na krańce północne i północno-wschodnie, natomiast po opadach zdąży się rozpogodzić na południu, gdzie będzie słonecznie.

 

ZOBACZ: Mimo ulewnych opadów czeka nas susza. Ekspert wyjaśnia

 

W burzach w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 120 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Ochłodzenie, ciśnienie w górę

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 21 stopni na zachodzie do 29 stopni na południowym wschodzie. Wiatr ze zmieniających się kierunków będzie chwilami silny, w burzach porywisty.

 

Ciśnienie jest obniżone, ale będzie rosnąć. Barometry pokażą w samo południe od 1006 hPa na zachodzie do 1009 hPa na północnym wschodzie. Biomet z powodu gwałtownych zjawisk będzie niekorzystny. Może odczuwać nasilone bóle, zmęczenie, osłabienie i rozdrażnienie.

IMGW ostrzega

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem obowiązują w centralnej i południowej części kraju, tj. woj. podkarpackim oraz we wschodniej części woj. małopolskiego i południowej części woj. świętokrzyskiego. Ponadto burze z gradem prognozowane są także w centralnej Polsce, tj. w północnych powiatach woj. wielkopolskiego, a także w woj. kujawsko-pomorskim i w części woj. łódzkiego.

 

W tych regionach synoptycy IMGW prognozują burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może również spaść grad.

 

Alert przed upałem obowiązuje natomiast na Mazowszu i w południowych powiatach woj. pomorskiego. Według synoptyków, temperatura maksymalna w środę w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 28 st. C do 31 st. C. Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 13 st. C na północnym wschodzie i na południu, do 18 st. C w Centrum.

 

 

Ponadto, w województwie zachodniopomorskim i lubuskim obowiązuje alert przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru osiągającymi do 80 km/h. Lokalnie również może padać grad.

 

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News

 

msl/rsr/TwojaPogoda.pl/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!