Więzienie za brak szczepienia? Prezydent Filipin grozi mieszkańcom

Świat
PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Wielu mieszkańców Filipin jest niechętnych szczepieniom po skandalu z promowanymi przez rząd w 2016 r. szczepieniami dzieci na dengę.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził więzieniem mieszkańcom swojego kraju, którzy nie chcą zaszczepić się przeciw Covid-19. W przemówieniu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem powiedział, że jest "zirytowany" postawą Filipińczyków, którzy odmawiają szczepień.

- Masz wybór: zaszczep się albo wsadzę cię do celi - mówił Duterte w orędziu wygłoszonym po raportach o niskiej frekwencji w kilku punktach szczepień w stołecznej Manili. - Nie zrozumcie mnie źle, w kraju panuje kryzys - wyjaśniał prezydent - jestem po prostu zirytowany Filipińczykami ignorującymi rząd - dodał.

 

ZOBACZ: Komisarz UE ds. zdrowia: Bułgaria opóźnia szczepienia

 

Szczepienia na Filipinach są dobrowolne, ale Duterte zapowiedział, że będzie szukał środków prawnych w ramach panującego w kraju stanu wyjątkowego, by zmusić ludność do przyjęcia preparatu - pisze agencja EFE.

 

Wielu mieszkańców Filipin jest niechętnych szczepieniom po skandalu z promowanymi przez rząd w 2016 r. szczepieniami dzieci na dengę. Później odkryto, że preparat zwiększał ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u osób, które wcześniej nie przeszły dengi - przypomina EFE.

Szczepienia na Filipinach

Do niedzieli na Filipinach pełen cykl szczepień przeciw Covid-19 przeszło 2,1 mln osób. Celem rządu jest podanie preparatu 70 mln ze 110 mln mieszkańców kraju.

 

ZOBACZ: Nowa szczepionka. Abdala jest trzydawkowa

 

Duterte był krytykowany za wprowadzenie surowych środków mających powstrzymać epidemię, podczas poniedziałkowego przemówienia podtrzymał również swoją decyzję o dalszym zamknięciu szkół - pisze "The Guardian".

 

W ubiegłym tygodniu na Filipinach każdego dnia wykrywano średnio 6,1 tys. infekcji, umierało też 119 zakażonych osób - wynika z zestawienia agencji Reutera. Szczyt epidemii w tym państwie nastąpił w połowie kwietnia, gdy każdego dnia stwierdzano ponad 10 tys. nowych infekcji.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!