Testy i kwarantanna zostaną po epidemii? Tak może być w Berlinie

Świat
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech nadal spada. Jednak eksperci z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się tzw. indyjskiego wariantu koronawirusa znanego jako Delta

Zakończenie epidemii może nie oznaczać końca restrykcji. Na przybywających do Berlina wciąż mogą czekać testy i kwarantanna. W stolicy Niemiec może dojść do nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami.

"Chcemy w przyszłym tygodniu zdecydować, że zasady wjazdu ustalone przez ministra zdrowia Jensa Spahana w drodze rozporządzenia, mogą nadal obowiązywać, nawet jeśli nie istnieje już sytuacja epidemiczna o zasięgu krajowym" - mówił w rozmowie z "Welt am Sonntag" Johannes Fechner, rzecznik ds. polityki prawa klubu poselskiego SPD.

 

ZOBACZ: Defraudacja szczepionek. Pracownicy włoskiego luksusowego hotelu zaszczepieni w Niemczech

 

Jak zaznacza "Deutsche Welle", pomysł mógłby wpłynąć na zakaz transportu z terenów, gdzie występują różne warianty koronawirusa. To również utrudnienie dla przybywających do Niemiec. Planowana zmiana nie oznaczałaby "pożegnania" z testami i kwarantanną. Typowe dla czasu epidemii przepisy mogłyby stać się dla podróżujących w najbliższym czasie rutynowym obowiązkiem.

 

Decyzja ws. zmiany, zapowiadanej przez koalicję CDU/CSU i SPD, może zostać podjęta przed wakacjami. "Stan epidemii" w Niemczech przestanie obowiązywać z końcem września. Gdyby nowe zasady zostały zaakceptowane, wspomniane przepisy ws. ograniczeń koronawirusowych mogłyby obowiązywać jeszcze do 12 miesięcy.

Luzowanie restrykcji w Niemczech 

Niemcy, jak wiele innych krajów w Europie, z tygodnia na tydzień znoszą coraz więcej ograniczeń. Po 30 czerwca w Niemczech nie będzie przedłużony obowiązek pracy zdalnej - ogłosił w środę szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun.

 

ZOBACZ: Niemcy znoszą obostrzenia dla podróżnych z większości krajów

 

Poszczególne kraje związkowe luzują przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Nakaz noszenia maseczek na ulicach Berlina został zniesiony. Maseczkę należy nosić jedynie w sytuacji, kiedy utrzymanie odległości od innych osób jest niemożliwe.

 

Zasady dotyczące działania lokali gastronomicznych są również ustalane przez władze landów. Działają ogródki gastronomiczne, w niektórych miastach mogą w nich zasiąść tylko klienci z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu.

Obawy przed wariantem Delta

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech nadal spada. Jednak eksperci z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się tzw. indyjskiego wariantu koronawirusa znanego jako Delta, którego udział w zakażeniach znacząco wzrasta - informowała pod koniec ubiegłego tygodnia telewizja ARD.

 

ZOBACZ: Jakie warianty koronawirusa są obecne w Polsce? GIS podał szczegóły

 

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

ms/zdr/PAP/Deutsche Welle

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!