"Mamy obowiązek dziękowania za dar ich życia". Abp Jędraszewski o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich

Polska
PAP/Łukasz Gągulski
- To nasz obowiązek dziękować panu Bogu za nich. Mamy także obowiązek dziękowania za dar ich życia dla Polski – powiedział metropolita krakowski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz inni politycy partii rządzącej oraz Marta Kaczyńska z rodziną wzięli w piątek udział w mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu w 72. urodziny Lecha Kaczyńskiego. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zauważył, że "mamy prawo, by dziękować za to życie śp. pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pana prezesa".

Dzień urodzin tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem prezydenta zbiegł się z miesięcznicą pogrzebu pary prezydenckiej. Podczas mszy św. modlono się za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żonę Marię i wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

ZOBACZ: Proces ws. organizacji lotu do Smoleńska. Sąd wyda wyrok 25 czerwca

 

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił w homilii, że urodziny prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP i prezesa Jarosława Kaczyńskiego przeżywamy na Wawelu "w cieniu smoleńskiej tragedii". - Ale wszyscy, a na pewno pan prezes dziękują Panu Bogu za dar jego matki śp. Jadwigi z domu Jasiewicz, harcerki, członka Szarych Szeregów, za to, że była matką – mówił abp Jędraszewski.

"O ciesz się, Matko-Polsko, w sławne potomstwo płodna!"

Dodał, że dalej jest "miejsce na dziękowanie za życie". - To wątek bardzo osobisty. Ale my wszyscy jako wspólnota, wspólnota Kościoła, żyjąca nauką Chrystusa, mamy prawo, by dziękować za to życie śp. pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pana prezesa w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat są, żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować panu Bogu za nich. Mamy także obowiązek dziękowania za dar ich życia dla Polski – powiedział metropolita krakowski.

 

- Ta modlitwa w katedrze wawelskiej przy relikwiach św. Stanisława biskupa i męczennika przyjmuje bardzo szczególną prośbę o to, aby także w odniesieniu do nich mogły się spełnić słowa hymnu pochodzącego jeszcze z XIII wieku autorstwa Wincentego z Kielczy: "Gaude Mater Polonia/ prole fecunda nobili" (O ciesz się, Matko-Polsko, w sławne potomstwo płodna!) – mówił abp Jędraszewski.

 

ZOBACZ: Horała: myślę, że nikt nie wyobraża sobie innego prezesa PiS niż Jarosław Kaczyński

 

Przywołał także obszerne fragmenty poematu ks. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna" z 1974 r. m.in. "Wolność stale trzeba zdobywać, nie możnajej tylko posiadać. Przychodzi jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne".

Po mszy prezes Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, premier Mateusz Morawiecki i towarzyszący im politycy modlili się przy grobie pary prezydenckiej.

Obecni ministrowie, prezes TK i TVP

W piątkowej uroczystości brali udział m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, europoseł Beata Szydło, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister zdrowia Andrzej Niedzielski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i prezes TVP Jacek Kurski.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. 

grz/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!