Mimo grudnia róża zakwitła w ogrodzie w Rychnowie

Mimo grudnia róża zakwitła w ogrodzie w Rychnowie
Iwona Kmieć

"Renifer w ogrodzie, bo święta, a tu psikus i róża zakwitła" - napisała Iwona Kmieć z Rychnowa (Wielkopolskie). - Wynika to z anomalii pogodowych, kwitnienie wydłuża korzystna temperatura - powiedział Damian Matynia z Ogrodu Botanicznego w Powsinie. - Mamy do czynienia z przesuwaniem się pór roku - mówi Marek Horczyczak, szef redakcji pogody w Telewizji Polsat, podając prognozę na święta i ferie.

Iwona Kmieć z Rychnowa (woj. wielkopolskie) sfotografowała w swoim ogrodzie różę, która zakwitła mimo grudnia. "Renifer w ogrodzie, bo święta, a tu psikus i róża zakwitła" - napisała czytelniczka. W Pile w Wielkopolsce pojawiły się bazie, z kolei w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) kwitną bratki i stokrotki. Zdaniem ekspertów za wydłużenie wegetacji roślin odpowiadają relatywnie wysokie temperatury.

 

- Jeśli jednak spotkamy gatunki, które kwitną o tej porze roku, a nie należą do grupy roślin dnia krótkiego, to wynika to jednak z anomalii pogodowych, czyli przedłużającego się okresu ciepłego. Najczęściej bowiem okres kwitnienia wydłuża korzystna temperatura - powiedział polsatnews.pl Damian Matynia, kierownik ds. informacji naukowej i archiwizacji Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie oraz sekretarz rady naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

ZOBACZ: "Kwitną róże, stokrotki, rozwijają się bazie. Wiemy, jaka pogoda będzie w święta i ferie

 

- Kwitnące kwiaty, bardzo duża ilość zieleni, wszystko to ma związek z przesuwaniem się pór roku, zacieraniem się naturalnych barier i z globalnym ociepleniem. W tej chwili z tych norm, do których się przyzwyczailiśmy, wynika, że powinno być chłodniej. Utrzymujące się przez długi czas wysokie temperatury i złagodzenie klimatu w Polsce powoduje, że zarówno zwierzęta jak i rośliny, świat przyrody czuje się zdezorientowany - powiedział Marek Horczyczak, szef redakcji Pogody w Telewizji Polsat.

 

Czytaj więcej o pogodzie w święta Bożego Narodzenia i w czasie ferii zimowych w styczniu.

 

Zdjęcia, filmy, informacje można przesyłać poprzez platformę "Twój News" bądź przez stronę polsatnews.pl na Facebooku.

Autor: Iwona Kmieć

Skontaktuj się z nami

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!