To wtedy serce seniora może się nagle zatrzymać. Da się temu zapobiec

Nagłe zatrzymanie akcji serca stanowi jedno z najpoważniejszych, a jednocześnie najcichszych zagrożeń dla życia. Naukowcy wiedzą jednak o nim coraz więcej, dzięki czemu niebezpieczeństwo można z rosnącą skutecznością przewidzieć. Zgodnie z nowymi badaniami, odpowiednie nawyki pozwalają zredukować ryzyko ataku.
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to sytuacja, w której serce niespodziewanie przestaje tłoczyć krew. Prowadzi to do utraty przytomności, braku pulsu i oddechu. Bez szybkiej pomocy może dojść do zgonu.
Choć zagrożenie dotyczy każdego, szczególnie narażone są osoby starsze. Powodem są naturalne procesy starzenia i częste w tym wieku problemy zdrowotne, jak np. nadciśnienie.
Nagłe zatrzymanie krążenia. Różnorodne czynniki ryzyka
Niebezpieczeństwo można zmniejszyć dzięki zmianom w codziennym życiu. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju. Skorzystali z danych brytyjskiego Biobanku, który zawiera informacje zdrowotne ponad pół miliona osób.
Naukowcy porównali dane 3147 osób, które doświadczyły zatrzymania krążenia z wynikami osób zdrowych, sprawdzając co mogło mieć wpływ na atak serca. Zidentyfikowali 56 czynników, które zwiększały ryzyko. Dotyczyły one stylu życia, relacji społecznych, pracy, otoczenia, a także sytuacji finansowej. Wymieniono m.in. palenie papierosów, otyłość czy jakość snu.
ZOBACZ: Ten objaw wydaje się błahy, ale może zwiastować demencję. Chodzi o sen
Według badaczy wprowadzenie zdrowych nawyków mogłoby zapobiec od 40 do nawet 63 proc. przypadków. Pomocne są m.in. dobre nastawienie psychiczne, zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i ciśnienia, a także uczenie się nowych rzeczy.
Kilka zmian w życiu i serce będzie mniej zagrożone
Autorzy badania, które ukazało się w "Canadian Journal of Cardiology" podkreślają, że zatrzymanie krążenia często ma związek z czynnikami, na które da się wpływać. Między innymi zmiana stylu życia daje szansę na lepszą ochronę zdrowia i życia.
Jeśli chodzi o kwestie żywieniowe, korzystne dla serca okazało się częstsze spożywanie owoców. Nie jest to jednak jedyny interesujący wniosek.
ZOBACZ: Najlepszy chleb dla seniorów. Wspiera trawienie i reguluje cukier
Pewnym zaskoczeniem było to, że niewielkie picie szampana i białego wina powiązano z niższym ryzykiem wystąpienia zatrzymania krążenia.
Choć do tematu alkoholu należy podchodzić z ostrożnością, osoby starsze powinny pamiętać o codziennych działaniach, które mogą uratować życie. Pomocne są w tym aktywność fizyczna, dobre relacje z innymi ludźmi oraz dieta bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste i chude mięso.
Czytaj więcej