Walka o najlepsze szkoły średnie ruszyła. Rekrutacja 2025 to wyścig z czasem i formalnościami

Temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok 2025/26 nabiera coraz większego tempa. Lada moment uczniowie kończący podstawówki zmierzą się z egzaminami ósmoklasisty. Już wkrótce mogą też szykować dokumenty, które złożą w wymarzonych liceach, w których chcą rozpocząć kolejny etap swojej edukacji.
Egzaminy ósmoklasisty zostaną przeprowadzone w dniach 13-15 maja. Jednak jeszcze zanim uczniowie do nich przystąpią, w niektórych regionach będą mogli wziąć udział w rozpoczynającej się procedurze rekrutacyjnej, m.in. do liceów i techników.
Nabór do liceów i techników. Kluczowe daty
Pierwszy etap naboru do szkół średnich rozpocznie się około połowy maja. Terminy różnią się w zależności od regionu, a ogłaszały je lokalne kuratoria oświaty. Dla przykładu:
- w województwie mazowieckim składanie wniosków będzie trwało od 16 do 28 maja 2025 r.,
- w Małopolsce proces ten ruszy 12 maja i potrwa do 26 maja (w przypadku placówek wymagających sprawdzianów językowych lub testów fizycznych) bądź 9 lipca.
ZOBACZ: 33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy
Przeważnie młodzi adepci będą mieli ponad miesiąc na wskazanie pożądanych szkół, w tym tej pierwszego wyboru (tam trzeba będzie złożyć dokumenty). Zwykle na przełomie maja i czerwca odbywają się testy fizyczne i językowe w ośrodkach z klasami dwujęzycznymi czy sportowymi. W tym przypadku decyzję o konkretnej dacie podejmuje dyrektor szkoły.

Następny kluczowy termin wiąże się z otrzymaniem świadectw i wyników egzaminów ósmoklasisty. Wówczas należy uzupełnić swoje formularze rekrutacyjne. Przykładowo na Mazowszu odbędzie się to w dniach 4-8 lipca, a na Śląsku 27 czerwca-14 lipca. Warto przypomnieć, że załatwienie formalności związanych z wnioskami możliwe będzie drogą internetową, np. poprzez elektroniczne systemy rekrutacji.
Kandydaci uzyskają wiedzę, czy dostali się do wymarzonego miejsca około połowy lipca i będą mieli kilka dni, aby potwierdzić wolę przyjęcia. Do liceum czy technikum, w którym będą kontynuować naukę, trzeba będzie dostarczyć oryginały wymaganych dokumentów. Uczeń musi pamiętać, że niedopilnowanie terminu dotrzymania tego obowiązku skutkować będzie nieprzyjęciem do szkoły.
Gdy już wiadomo, kto dostał się do danej klasy i potwierdził chęć podjęcia nauki, publikowana jest lista przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. Następnie ogłasza się termin rekrutacji uzupełniającej. Zwykle odbywa się to w drugiej połowie lipca.
Rekrutacje do szkół ponadpodstawowych. 200 punktów do zdobycia
Wyniki testu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 4 lipca. Będzie on kluczowy dla dalszej edukacji absolwentów. Wynika to z faktu, że o zdobyciu miejsca w upragnionej placówce decyduje liczba zdobytych punktów. Maksymalnie można ich mieć 200. Dzięki egzaminowi uzyskać można 100. Wynik sprawdzianu wyrażony w procentach mnoży się przez:
- 0,35 w przypadku języka polskiego i matematyki,
- 0,3, jeśli chodzi o język obcy nowożytny.
ZOBACZ: Franciszek był "ostatnim papieżem"? To proroctwo od lat budzi emocje
Kolejna setka jest do zdobycia za oceny na świadectwie (18 za każdy celujący), ukończenie szkoły z wyróżnieniem (7 punktów), aktywność społeczną, taką jak wolontariat (3 punkty). Za specjalne osiągnięcia można dodatkowo otrzymać kolejne 18 punktów.
Czytaj więcej