MSWiA przedstawiło PKW pierwszych kandydatów na komisarzy wyborczych

Polska
MSWiA przedstawiło PKW pierwszych kandydatów na komisarzy wyborczych
Polsat News

MSWiA przedstawiło we wtorek Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych, spośród których PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy - poinformował resort w komunikacie.

Jak podkreślono w komunikacie, są to osoby, które "spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza, a także uzyskały najlepsze wyniki podczas egzaminu".

 

"W wyniku przeprowadzonego naboru przedstawiona została grupa 80 kandydatów na 53 komisarzy wyborczych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim. Wśród przedstawionych kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych" - poinformowało MSWiA.

 

Kandydaci z kolejnych województw, zgodnie z ustaleniami z PKW, zostaną przedstawieni 15 marca - zapowiedział resort.

 

Pięcioletnia kadencja

 

Ministerstwo przypomniało, że w dniach 24-25 lutego br. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zorganizował bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy. Egzamin odbył się 3 marca.

 

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego 100 komisarzy wyborczych powoła na pięcioletnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze