Jeżeli chcemy sprawdzić jakie jest stężenie szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 - wystarczy w panelu "Jakość powietrza", umieszczonym na głównej stronie naszego portalu, wybrać województwo, a następnie interesujące nas miasto.

 

System pokaże nam procentowy poziom stężenia szkodliwych pyłów, a także wyświetli informację na temat jakości powietrza.

 

Dane także z europejskich miast

 

Od czwartku możemy także sprawdzić poziom smogu w miastach europejskich. Służy do tego specjalna, interaktywna mapa dostępna na stronie airindex.eea.europa.eu, która przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych.

 

Stacje pomiarowe zaznaczono za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznacza dobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony - bardzo złą, a szary - brak danych.

 

Dane z tej mapy, dotyczące polskich miast mogą różnic się od tych, które przedstawia m.in. serwis Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Inna metoda obliczania

 

Wynika to z innej metody obliczania poziomów szkodliwych pyłów w powietrzu. Polski indeks jakości powietrza, jak zapewnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, jest oparty o jednogodzinną wartość stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

 

Natomiast w indeksie europejskim przyjęto średnią wartość stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu za ostatnie 24 godziny.

 

Polsat News, polsatnews.pl