"Każdy mikrogram zanieczyszczeń więcej skraca życie o miesiąc". Pulmonolog o szkodliwości smogu

Polska

- Jest duża korelacja między wysokim stężeniem zanieczyszczenia a zawałem. Widzimy, że w okresie wzrostu zanieczyszczeń dochodzi do zwiększonej liczby zgonów. Polacy powinni się tym zainteresować - mówił w Polsat News pulmonolog, prof. Tadeusz Zielonka. Podkreślił, że zanieczyszczenie powietrza ma szkodliwy wpływ na cały organizm, nie tylko na układ oddechowy.

- Smog to zanieczyszczenie powietrza, a jego źródła są różne. Szkodliwych substancji możemy się nawdychać w centrum miasta z powodu ruchu komunikacyjnego, nie tylko w okresie grzewczym. Spalanie jest nie tylko w piecu i elektrociepłowni, ale też w silniku - mówił prof. Zielonka.

 

Jak smog niszczy organizm

 

Profesor zaznaczył, że wiedza o szkodliwości smogu jest coraz większa, ale przez jakiś czas był on kojarzony z chorobami układu oddechowego.

 

- Rzeczywiście tak jest, moi pacjenci w okresie smogowym mają zaostrzenie przewlekłych chorób obturacyjnych. Natomiast później doszła do tego cała gama chorób nowotworowych - podkreślił.

 

Drobne pyły powstające ze spalania, głównie węgla, (o średnicy nie większej niż 2,5 μm) wnikają do pęcherzyków płucnych, a stamtąd dostają się do krwiobiegu.

 

- Zawał, zator, udar to choroby, które wynikają z zanieczyszczenia powietrza. To pewne incydenty, które powstają wtedy, gdy mamy wysokie stężenia zanieczyszczenia. Jest duża korelacja między zanieczyszczeniem powietrza a zawałem - mówił profesor.

 

Dodał, że palenie można rzucić, dietę zmienić, ale nie można zamówić innego powietrza, bo wiązałoby się to ze zmianą miejsca zamieszkania.

 

- W aglomeracji śląskiej każdy mikrogram zanieczyszczeń więcej to jeden miesiąc życia krócej. Tam, gdzie stężenie wynosi średnio 10 μg w roku, ludzie przeciętnie żyją o rok krócej - podkreślił pulmonolog, prof. Zielonka. Dodał, że smog ma szkodliwy wpływ na cały organizm, nie tylko na układ oddechowy.

 

"Potrzebny jest wysiłek wszystkich"

 

Prof. Zielonka stwierdził, że nie wystarczy wysiłek rządowy, ale każdy powinien podjąć wysiłek na rzecz czystego powietrza.

 

- Powinien on dotyczyć zmian świadomości. Musimy zaakceptować, że kosztem większych nakładów, naszych wydatków, będziemy mieli czystsze powietrze i będziemy zdrowsi. Dopóki będziemy mysleć że ktoś ma to zrobić, ta sytuacja będzie trwać dekadami – zauważył.

 

O maskach przeciwsmogowych, które mogą zminimalizować szkodliwy wpływ smogu na zdrowie pisaliśmy tutaj.

 

polsatnews.pl

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie