Posłanka PO Maria Janyska powiedziała w czwartek na konferencji prasowej, że złożony przez PO do marszałka Sejmu, projekt nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ma na celu "zahamowanie" składania przez posłów projektów ustaw bez żadnych uzgodnień i konsultacji.

 

Jak wyjaśniła, chodzi o projekty ustaw, które dotyczą: praw majątkowych przedsiębiorców, uprawnień przedsiębiorców, obowiązków publicznoprawnych przedsiębiorców i takich projektów, które mają wpływ na koszty prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Zgodnie z projektem Platformy, wszystkie projekty ustaw, dotyczące tych kwestii, będą musiały mieć obowiązkowo - oprócz uzasadnienia - dołączone wyniki konsultacji.

 

"Chcemy przywrócić dobrą, zdrową legislację"

 

Janyska powiedziała, że jeśli do projektu ustawy nie będą dołączone wyniki konsultacji, to marszałek Sejmu ma obowiązek w określonym terminie przekazać taki projekt do konsultacji.

 

Posłanka PO przekonywała, że za rządów PiS, konsultacje, debaty publiczne, wysłuchania publiczne są ograniczone. - Dlatego chcemy przywrócić dobrą, zdrową legislację. Nie chcemy przeszkadzać w stanowieniu prawa, chcemy pomóc, chcemy wesprzeć rząd w stanowieniu prawa - podkreśliła Janyska.

 

Według głównego eksperta ekonomicznego PO, prof. Andrzeja Rzońcy, projekt Platformy pozwoli podnieść jakość prawa "nawet w sytuacji w której rządzi PiS".

 

PAP