Prezydent: chcemy, by polska gospodarka opierała się na wiedzy

Świat
Prezydent: chcemy, by polska gospodarka opierała się na wiedzy
PAP/Jacek Turczyk

Chcemy, aby polska gospodarka była oparta na wiedzy, ku temu zmierzają działania rządu, w tym Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego - mówił w poniedziałek w Lublanie prezydent Andrzej Duda na Polsko-Słoweńskim Forum Inwestycyjnym.

Prezydent, który od niedzieli przebywa z wizytą Słowenii, wziął udział razem ze słoweńskim prezydentem Borutem Pahorem w zamknięciu Polsko-Słoweńskiego Forum Inwestycyjnego.

 

W wystąpieniu prezydent podziękował wszystkim, którzy przez lata budowali relacje polsko-słoweńskie zarówno na poziomie dyplomatycznym jak i gospodarczym. Zwracając się do przedsiębiorców obecnych na forum podkreślał, że przyczyniają się oni do rozwoju współpracy polsko-słoweńskiej i stanowią bardzo dobry przykład.

 

"Dodatnia dynamika" współpracy polsko-słoweńskiej

 

Prezydent podkreślił, że dla niego istotne są "czyste współczynniki ekonomiczne" dotyczące współpracy między Polską a Słowenią. Zaznaczył, że polsko-słoweńska wymiana gospodarcza w 2016 r. osiągnęła 1,3 mld euro, a w stosunku do 2015 r. wzrosła o 3,6 proc.

 

- To pokazuje nie tylko, że ona istnieje, ale że ona ma swoją dodatnią dynamikę, co dla nas jako prezydentów, jako głów państw, jest niezwykle ważne, bo chcielibyśmy dla dobra naszych obydwu krajów, dla dobra obywateli, także dla dobra rynków pracy w naszych krajach, aby ta wymiana gospodarcza się rozszerzała - powiedział.

 

Duda dodał, że poziom eksportu z Polski do Słowenii jest obecnie większy niż poziom importu ze Słowenii do Polski. Zaznaczył, że chciałby, aby bilans handlowy się wyrównał.

 

"Możliwości inwestycyjne w Polsce"

 

Prezydent zachęcał słoweńskich przedsiębiorców, aby "przyjrzeli się możliwościom inwestycyjnym w Polsce", które - w jego ocenie - są dobre i dają bardzo dobrą perspektywę.

 

- Polska jest krajem, który rozwija się w sposób stabilny, Polska ma dzisiaj stabilne władze, które będą w Polsce rządziły na pewno jeszcze przez najbliższe lata, Polska ma dzisiaj stabilną sytuację gospodarczą, ma stały wzrost gospodarczy, z roku na rok nasze PKB wzrasta. Polska ma systematycznie, z miesiąca na miesiąc, spadające bezrobocie - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że polski rząd planuje zrealizować w ciągu najbliższych lat wiele reform, które mają usprawnić funkcjonowanie gospodarki, podnieść jej innowacyjność i w efekcie jej wydajność.

 

- Chcemy, żeby nasze możliwości produkcyjne jako państwa, nasze możliwości także jako społeczeństwa były w lepszym stopniu wykorzystane, żebyśmy byli w tym znaczeniu gospodarczym gospodarką opartą na wiedzy, ku temu zmierza cały szereg działań realizowanych przez polski rząd - mówił prezydent.

 

"Znoszenie barier"

 

W tym kontekście wymienił m.in. przygotowany przez wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Podkreślił, że ten plan zakłada dobrą współpracę pomiędzy rządem a sferą gospodarki wolnorynkowej.

 

Zaznaczył, że wiele działań polskich władz zamierza do tego, by ułatwiać przedsiębiorcom funkcjonowanie, również poprzez znoszenie barier. - Mam nadzieję, że poprzez to polski rynek będzie stawał się dla przedsiębiorców coraz bardziej interesujący i coraz bardziej klarowny, jeżeli chodzi o istniejące na nim regulacje prawne - podkreślił prezydent.

 

Duda mówił też o koncepcji współpracy państw Trójmorza, czyli państw położonych nad Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Zaznaczył, że podstawowym założeniem tej koncepcji jest stworzenie "nowych, znacznie sprawniejszych rozwiązań infrastrukturalnych" na osi Północ-Południe w Europie Środkowej.

 

- Chodzi o to, żebyśmy usprawniali istniejące linie kolejowe i budowali nowe; byśmy budowali autostrady i drogi ekspresowe (...). Potrzebny nam jest sprawniejszy, szybszy, bardziej ekologiczny transport - podkreślił polski prezydent.

 

Przypomniał, że w lipcu w Polsce odbędzie się szczyt państw Trójmorza. Zaznaczył, że to jednak nie przywódcy państw mają zawierać ze sobą umowy i porozumienia, bo przede wszystkich chodzi o to, by to robili przedsiębiorcy. - Chciałbym Państwa zapewnić, że w tym zakresie jest zielone światło - podkreślił Duda.

 

"Zaprzyjaźnione kraje"

 

Prezydent Słowenii Borut Pahor zaznaczył, że "Słowenia i Polska to dwa zaprzyjaźnione kraje", które "mają uregulowane polityczne, gospodarcze, kulturalne, jak i zupełnie ludzkie relacje". Według niego oba państwa "pomagają sobie wzajemnie, uzupełniają się". Pahor ocenił, że to wpływa pozytywnie również na gospodarkę.

 

Prezydent Słowenii zaznaczył, że bardzo ważne jest, że razem z prezydentem Dudą - jak mówił - "bez względu na różnice", przygotowane zostało wspólne oświadczenie dotyczące rozwoju Unii Europejskiej. "Podkreśliliśmy te wspólne stanowiska, co do których sądzimy, że są znaczące, fundamentalne, aby zmniejszyć nieprzewidywalność kierunku rozwoju Unii Europejskiej" - powiedział Pahor.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie